VRBA - tisíc korun poplatku za potvrzení o zůstatku úvěru. Je to akorát nebo moc?


27. 07. 2017  00:51   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

ČTVRTEČNÍ SERIÁL - VRBA: Klient si stěžuje na přístup banky, která požaduje poplatek více než tisíc korun za vydání potvzení o zůstatku hypotečního úvěru na žádost klienta. Banka se hájí. ČTĚTE DÁLE!

Čtenář kritizuje postup bank, v tomto případě i Expobank CZ, které zpoplatňují písemné potvzení o zůstatku hypotečního úvěru na žádost klienta v částkách vyšších než tisíc korun. Tuto politiku čtenář kritizuje a nepovažuje výši poplatku za adekvátní a odpovídající náročnosti daného úkonu. Zástupkyně banky naopak argumentuje, že se nejedná pouze o sečtení několika čísel a vytisknutí dokumentu, ale s celou věcí je spojena náročnější administrativa, včetně závazku banky k výmazu zástavního práva k nemovitosti po splnění podmínek, a výše poplatku je tak zcela odpovídající.

STÍŽNOST ČTENÁŘE:

Dobrý den,

v září 2017 mi konči fixace hypotečního úvěru u Expobank, kde bych chtěl splatit celou částku úvěru.

Bylo mi řečeno, že musím banku požádat o vystavení "Písemného potvrzení výše zůstatku hypotečního úvěru vydané na žádost klienta" a banka si v sazebníku účtuje 1.000,- + DPH za toto potvrzení. O takovémto poplatku jsme zprvu nevěděli, jediné co jsem teď ve smlouvě našel je část: "Poplatky neupravené touto Smlouvou se řídí platným Sazebníkem Banky"

Takovéto potvrzení mi přijde zcela zbytečné, jelikož je "potvrzovaná" částka pouhým sečtením dvou čísel ze Splátkového kalendáře, který je součásti smlouvy.

Přikládám ještě části smlouvy, které se týkají nákladů a předčasného splacení úvěru.

Mám za to, že mě banka nutí žádat o něco, co není potřeba, a je jasně dané smlouvou a jejími součástmi.

Dá se nějak tomuto poplatky vyhnout?

REAKCE BANKY:

Poplatek „Písemné potvrzení výše zůstatku hypotečního úvěru vydané na žádost klienta“ je nejen za vystavení vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru, ale také za vystavení kvitance, souhlasu se zřízením dalšího zástavního práva u refinancování a další úkony, které s předčasným splacením hypotéky souvisí a bance generují náklad. Nejedná se tedy jen o úkon „sečtení dvou čísel ze Splátkového kalendáře“, jak je uvedeno v dotazu klienta.

DALŠÍ STÍŽNOSTI KLIENTŮ A REAKCE BANK NALEZNETE V NAŠÍ SEKCI VRBA!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97377 / Celkový počet hodnoceni 305
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti