ODS pravicový ochránce podnikatelů a živnostníků


12. 10. 2017  00:17   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

SPECIÁL - VOLBY 2017 - 4. díl: ODS umí zaujmout a umí pracovat a prezentovat se jako pravicový lídr naší politické scény. Problém u této strany je zejména nedostatek pragmatismu, nahrazuje tato strana až moc silným podílem pravicové ideologie a klišé, které už dnes moc nefungují.

Nízké daně

ODS začíná svůj volební program odkazem na nízké daně. A to co na této straně kritizujeme, tedy přílišnou ideologii a vyžívání se ve vlastních poučkách, pak toto předvádí ODS i v úvodu této části. Tvrzení a definice, že nízké daně, malý stát, nízké výdaje jsou předpokladem úspěchu už v podstatě neplatí. Stejně jako neplatí, že když jsou daně relativně nízké, tak se neobcházejí a platí. Pokud by takové poučky skutečně fungovaly, pak se musely daně platit rekordně v době zavedení rovné daně podle ODS v roce 2007, kdy daň klesla na 15 procent pro všechny, a revoluce v placení daní a ochotě platit daně se nekonala. Ano, pokud by byly daně nulové, platili by je skutečně všichni.

Stejně jako v případě TOP 09 a ANO, i ODS navrhuje jednotný a jednoduchý formulář pro přiznání daně z příjmů i všech dalších odvodů. Tím platí i princip jednotného inkasního místa.

I ODS chce snižovat DPH a to z 21 na 19 a z 15 na 10 procent. Nutno dodat, že právě vláda s vedoucí úlohou ODS přistoupila před několika lety k růstu DPH, který odůvodňovala ekonomickou krizí. Problém se zvyšováním DPH je ovšem ten, že zatímco při zvýšení DPH se vždy zvýší ceny o stejnou částku, při snižování DPH už stejného efektu nedocílíme. Buď celé nebo část snížení DPH se totiž promění ve vyšší marži prodejců, nikoliv ke úplnému snížení cenové hladiny.

I ODS chce stejně jako TOP 09, ovšem v menší míře snižovat odvody za zaměstnance a to o 2 procentní body, na rozdíl od TOP 09, která je plánuje snížit o 8 procentních bodů.

V souvislosti se snížením daní slibuje ODS i zvýšení čistých mezd o 7 procent. Jedná se pouze o jednorázový nárůst, který se už v průběhu dalších let nebude opakovat a současně vznikne na straně příjmu rozpočtu poměrně velký výpadek příjmů. Je otázkou, zda si ODS neprotiřečí, když kritizuje vládu za nízký podíl investic, a sama navrhuje výpadek příjmů rozpočtu za účelem jejich „projedení“ formou jednorázového sedmi procentního nárůstu příjmu. Nedozvíme se také čím chce ODS vyrovnat cca 50 miliardový rozpočtový schodek, který kritizuje. Snížením daní to rozhodně nepůjde.

Ještě jeden zajímavý postřeh. ODS bude prosazovat polovinu svých daňových priorit – ODMÍTNUTÍM. Prosadí odmítnutí sektorových daní, nebo zavedení progresivního zdanění pro fyzické osoby. Prosazování priorit odmítnutím je skutečně zajímavé a do velké míry to charakterizuje přístup této strany k mnoha důležitým otázkám, které občany trápí.

Zaujalo nás také členění kapitol programu a jejich dělení na:

  • Zavedeme
  • Zrušíme
  • Prosadíme

Podpora podnikání

Pokud by nám někdo vysvětlil jaký je rozdíl mezi „zavedeme“ a „prosadíme“, bylo by to výborné. Zajímavé také je, že například v kapitole svobodné podnikání a inovace chce strana mnohem více rušit, než prosazovat a zavádět. I zde se tedy dočkáme pravicového zrušení EET, a dokonce snížení kontrol.

Mísí se zde kroky zpět, s kroky vpřed. V případě nekuřáckého zákona bude opět na provozovatelích restaurací, zda bude kuřácká nebo nekuřácká, současně si budou moci majitelé zřejmě zvolit, zda budou dávat alkohol nezletilým lidem, nebo povolí rvačky či užívání drog.

Naopak jako krok vpřed vidíme nárůst podpory výdajů na vědu a výzkum formou vyšších odpisů, nebo deregulace Homeoffice, což jsou čistě praktické návrhy, prosté marasmu ideologie.

Průmysl, doprava a hospodářství

Toto téma ODS propojila s dopravou, kterou jednoznačně v celé kapitole preferuje, takže bychom mohli chápat, že průmysl v pojetí ODS je vlastně doprava a problematika dopravní infrastruktury. K samotné průmyslové politice se zde nedozvíme vůbec nic.

Určitě tak lze pochválit návrh na zavedení elektronických dálničních známek, které pořídíme po internetu nebo sms, nebo možnost vyřízení dokladů od svého počítače.

Jak ale chápat, že chce ODS zrušit neúměrnou byrokratickou zátěž při vyřizování a povolování dopravních staveb a zamezení jejich blokování ze strany odpůrců. Jak toho chce ODS dosáhnout? Zjednodušit a zrychlit stavby infrastruktury chtějí všichni, ne každému se to ale podaří. Navíc ODS nemá stále vyřešen rozpor mezi její ochranou vlastníků půdy, kteří budování staveb často blokují nebo spekulují na výši ceny a kterých se ODS v minulosti zastávala, a právem společnosti na kvalitní dopravní spojení.

Doplnit můžeme ještě podporu ODS dostavbě nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech a zavedení Eura v ČR, až to pro nás bude výhodné, což je ale zatím neměřitelná podmínka.

Celkové hodnocení programu:

ODS bychom do budoucna a budoucích voleb přáli mnohem méně ideologie, ale mnohem více pragmatismu a selského rozumu a mírný posun na střed. V takovém případě by se tak ODS mohla opět stát stranou, která bude pomýšlet na vedoucí roli v našem politickém systému. Současný stav a pojetí politiky ODS přinese deset procent věrných voličů, kteří volí svým srdcem pravicové hodnoty, ale nic víc. ODS jen velmi omezeně a neurčitě řeší hospodářskou politiku, která funguje v jejím pojetí spíše jako problém výše daní, a snížení administrativní zátěže podnikatelů. Program ODS tak žádnou revoluci nepřináší. Pro běžného člověka tak může být zajímavý slib jednorázového zvýšení příjmu o 7 procent, díky snížení daní, pro podnikatele zase několik zajímavých nápadů jak jim ulevit při podání daní, nebo komunikaci se státem, ale nic dalšího co by se dalo označit jako přelomové v programu ODS nenajdeme. To je navíc v kontrastu s vrcholem ODS při volbách v roce 2006, kdy program ODS přinesl skutečně přelomové a zajímavé podněty ve formě rovné daně, bonusů na děti, úvahy o jednotné dávce apod. Současný program ODS nepřináší ani desetinu těchto zajímavých podnětů.

DALŠÍ DÍLY NAŠEHO VOLEBNÍHO SPECIÁLU NALEZNETE ZDE!

politika_penizeČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.73585 / Celkový počet hodnoceni 159
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti