Reálné úroky u hypoték se v nabídkách bank výrazně liší. Zjistil náš čtenář


18. 01. 2018  00:40   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Náš čtenář si udělal velmi podrobný aktuální průzkum trhu nabídek bank u refinancování hypoték. K jakému došel závěru?

Čtenář si udělal před refinancováním hypotéky velmi podrobný průzkum trhu. Určitě tomu věnoval velké množství času, ale jeho aktivita se mu určitě vyplatí.

V praxi totiž klienti jdou z velké části ke své bance, kde mají účet a tam si požádají o hypotéku. Neřeší přitom vůbec rozdílné a mnohdy výrazně lepší podmínky u jiných bank. Tento postup je sice jednoduchý a časově nenáročný, ale také něco stojí.

Naopak náš čtenář si může svou aktivitou ušetřit i několik stovek korun měsíčně. I proto jeho zjištění zveřejňujeme, jako příklad toho, jak by měl aktivní klient s dostatečnou finanční gramotností postupovat při pořizování jakéhokoliv finančního produktu.

Zjištění našeho čtenáře:

Dobrý den, rád bych refinancoval hypotéku, která má konec fixace v Listopadu 2018. Za tímto účelem jsem v prosinci začal obcházet banky a porovnávat nabídky.

1. Součastný stav: Úvěr u ČS, úrok 2,99, s tím, že je to nějaká hypotéka s prémii, po každých 5ti letech bych dostal zpět nějakých cca 15.000 Kč, nemožnost mimořádných splátek, 3x pohyb a nucení vedení účtu.

2. ČSOB, úrok 2,39 resp. 2,65 na 10 let, vyhotovení nového odhadu zdarma, max poplatky 2.000 Kč na katastru.

3. KB, podobné podmínky, ale lehce vedený resp. zpoplatněný účet, který je povinností, opět odhad zdarma.


4. Equabank: 2,19 úrok na 5 let, placený odhad nemovitosti 2x 1.000 Kč na katastru.


5. RB: 5 let 2,39, 10 let 2,79, 15 let 3,09, opět placený odhad a opět 2x poplatek na katastru.


6. Fio: 1,99, placený odhad, 2x poplatek na katastru.


7. mBank: Max půl roku před koncem fixace, podobné jako v KB či ČSOB.


8. Airbank, podobné jako ČSOB.


9. ČS: Nabídla podobné podmínky max o 0,1 se liší oproti CSOB popř. KB, není nutno nic dokládat, běželo by vše automaticky. Zjistil jsem, že u hodně bank fixace běží od doby podpisu smlouvy nikoli od čerpání úvěru, takže pro 5ti leté fixaci ztráta cca 9 měsíců. Ale zas FIO, Airbank mají chytrou rezervu, kdy peníze navíc se vám poníží o úroky a použije se na snížení jistiny, ale v případě nutnosti jsou k dispozici, a pak se zas logicky úvěr navýší.

Co jsem si spočítal u většiny bank Airbank či FIO, kde mi to přijde nejrozumější, poplatku 6.000 Kč se nevyhnu. Poplatek za dodatek ke smlouvě či úplné splacení v případě FIO není přoblém, u ostatních bank nad 5.000 Kč např. nutnost snížení splátky, prodloužení atd. Problém je odhad, ten byl dálkový elektronický - vyplněná jakási karta a byť hodnoty nemovitostí stouply a i byt byl rekonstruován, žádný odhad v ruce nemám.

Přehlédl jsem něco, je něco na co bych se měl zaměřit?

 

Reakce našeho serveru:

Přeji příjemný den,

děkujeme moc za zaslání Vašeho srovnání bank. Určitě by bylo dobré se zaměřit na celkové náklady úvěru nikoliv pouze z pohledu úroku, ale také z pohledu RPSN, i když u hypoték ty rozdíly nemají takovou významnou roli, jako u spotřebitelských úvěrů.

Pak už je dobré se zaměřit na podmínky úvěru, omezení nájmu, rekonstrukcí, výše pokut za porušení povinností apod. tedy věci na kterých Vás může banka tzv. nachytat. I když tam už je složitější v této první fázi nějaký vzor smlouvy od banky vůbec získat.

Banky dají návrh smlouvy až v pokročilejší fázi jednání, kdy už je vše rozběhnuté, takže tam ten manévrovací prostor něco změnit je minimální. Bohužel je těžké z banky získat nějaký vzor smlouvy, a ani k tomu není v těch prvotních fázích jednání vůbec povinná.


 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.96021 / Celkový počet hodnoceni 377
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti