Kniha Patrika Nachera: Není růže bez trní


11. 07. 2018  00:56   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

STŘEDEČNÍ SERIÁL - KNIHA KONEC FINANČNÍCH NEGRAMOTŮ V ČECHÁCH: Růže bez trní prý neexistuje. A co si pod tím konkrétně představit? ČTĚTE DÁLE!

Není růže bez trní – aneb i produkty, které fungují jako nadstandard, nám mohou způsobit neočekávané těžkosti. Protože záruka na zboží se nevztahuje na všechno a často se rovná životnosti výrobku (více u přísloví „Čas jsou peníze“), objevují se na trhu nové služby, které hbitě zareagovaly na nové skutečnosti. Například připojištění zboží či prodloužení jeho zákonné záruky (2 roky).

Jsem dalek kritizovat tyto produkty nebo hodnotit jejich kvalitu. Co vím ale bezpečně, že když se pro ně rozhodneme (třeba u dražších výrobků), musíme tyto náklady přičíst ke kupní ceně samotné věci, abychom znali celkové náklady, a hlavně se pro tyto nadstandardy nerozhodujme bez řádného rozmyšlení. Většinou to totiž funguje tak, že po (doufám) důkladném výběru se chystáme koupit zvolené zboží a v momentě, kdy jdeme platit, a to se týká i nakupování přes internet, přichází prodejce v poslední chvíli před zaplacením s nabídkou na rozšíření ochrany našich spotřebitelských práv – různé druhy připojištění zboží.

Někdy tyto produkty mají pro nás jistou přidanou hodnotu, jindy jde o klasické „mazání medu kolem našich úst“. Tady pozor – jejich objednáním a hlavně zaplacením, ať už v obchodě, nebo přes internet, vyjadřujeme souhlas se smlouvou a podmínkami, které jsme pravděpodobně ani neviděli. Navíc se logicky domníváme, že díky tomu máme všechny situace, které mohou prakticky i teoreticky se zbožím nastat, pod kontrolou. V praxi se nicméně může ukázat, že to byl zcela mylný a poněkud bláhový úsudek – přichází klasický systém výjimek, výluk, časových i místních omezení, spoluúčasti a podobně. Někdy dokonce dojde k takové okolnosti, že připojištění zboží nám může celý proces místo pomoci paradoxně zkomplikovat. To se může stát v momentě, kdy se problém s výrobkem objeví během dvouleté záruky.

Od prodejce, u kterého si stěžujeme, si totiž můžeme místo standardní reklamace převzít doklad o nahlášení pojistné události, aniž bychom si toho hned všimli. Prodejce si tím ušetří práci, nervy a peníze a nás vlastně přehodí k jiné instituci a do jiného režimu. Buďme tedy obezřetní, aby se z původní výhody nakonec nestala pro nás zbytečná nevýhoda. Rozdíl je například v tom, že zatímco na vyřešení reklamace má prodejce zákonnou lhůtu třicet dnů, na vyřešení pojistné události má pojišťovna hned devadesát dnů (tři měsíce). Navíc v rámci klasické záruky máme právo na ten samý výrobek nebo na vrácení kupní ceny, pokud ho již nelze opravit, zato v rámci připojištění zboží tato možnost být může, ale také nemusí.

Další díly našeho seriálu o knize Konec finančních negramotů v Čechách si můžete přečíst ZDE!

NOVOU KNIHU PATRIKA NACHERA SI MŮŽETE ZAKOUPIT PŘÍMO ZDE!

Konec negramotůČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.96354 / Celkový počet hodnoceni 192
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti