Absurdní poplatek roku 2007 – na obyčejný běžný účet zdarma ve většině bank zapomeňte


10. 08. 2011  02:49   |   BP.com   |   komentářů (0)

Ve třetím díle seriálu o nejabsurdnějších bankovních poplatcích z naší oblíbené ankety se podíváme na vítězný poplatek roku 2007 – za vedení běžného účtu. Základní běžný účet jako standardní produkt zdarma? Ve většině českých bank na tento „přepych“ zapomeňte. I když je pro bankovní klienty v zahraničí možnost mít v bance otevřený obyčejný běžný účet (myšleno bez zahrnutých balíčkových služeb) brána jako úplný standard, u nás to tak není. Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2007 tak stále mnohde platíme.

Tlak bank na klienty

Nejabsurdnějším bankovním poplatkem v roce 2007 se s velkým přehledem stal poplatek za vedení běžného účtu, získal si „přízeň“ více než 44 % hlasujících. I dnes, tedy o 4 roky později, je evidentní, že mnoha tuzemským bankám motto „Za to, že nám půjčíte peníze, a nebudete po nás chtít žádné protislužby, vám logicky nebudeme nic účtovat“ nevoní. V našem srovnání toto platí na 8 ze 14 bank. Tyto ústavy se zpoplatněním běžných účtů snaží klienty přinutit ke zřízení některého z balíčků, který má v sobě některé podslužby zahrnuty a motivuje klienta k aktivnímu využívání služeb banky. U řady kont či balíčků lze dosáhnout na vedení zdarma, ale jen při splnění stanovených podmínek (jako počet transakcí měsíčně, měsíční obrat či určitý minimální objem vkladu).

Účty zdarma však existují

Existují však i banky, které základní účty nezpoplatňují, jak ukazuje následující tabulka. Z bank “velké čtyřky“ můžete mít účet zdarma u dvou z nich – Osobní účet u České spořitelny a technický účet zdarma je možné zřídit i v UniCredit Bank. Jinak pro běžný účet zadarmo a bez povinností jděte do menších bank – mBank, LBBW, ZUNO a FIO. Na výběr ze dvou nezpoplatněných kont mají klienti v Equa bank.

Poznámka: Věnujte pozornost upřesňujícím informacím pod touto tabulkou.

Banka Může dospělý klient v bance využít běžného účtu zdarma, aniž by musel splňovat další podmínky? Ano / Ne

Cena běžného účtu (Kč měsíčně)

Česká spořitelna ANO zdarma
ČSOB NE 20 (30) Kč
Komerční banka NE 50 Kč
UniCredit Bank NE zdarma / 50 Kč
GE Money Bank NE 59 Kč
Raiffeisenbank NE 75 Kč
Poštovní spořitelna NE zdarma / 34 Kč
mBank ANO zdarma
LBBW ANO zdarma
Volksbank NE zdarma / 47 Kč
Fio banka ANO zdarma
Air Bank

banka sazebník zveřejní v průběhu srpna 2011

ZUNO ANO zdarma
Equa bank (dříve Banco Popolare) ANO zdarma

Zdroj: Sazebníky bank. www.bankovnipoplatky.com

Česká spořitelna

Jedná se o Osobní účet České spořitelny, který může být zdarma.

ČSOB

ČSOB běžný účet pořídíte za 30 Kč měsíčně (20 Kč v případě výpisů v elektronické podobě).

Komerční banka

Bankou propagovaný balíček "Můj účet" (68 Kč) nabízí možnost získat polovinu z měsíčního poplatku zpět při splnění vymezených podmínek.

UniCredit Bank

Pro potřeby zúčtování termínovaných vkladů, ke spořicím účtům, pro zúčtování poplatků v souvislosti s pronájmem bezpečnostní schránky, pro zúčtování splátek úvěrů nebo pro zúčtování obchodů s cennými papíry je možné založit technický účet, na kterém jsou zdarma následující služby: otevření a vedení účtu, vklady hotovosti na účet a tuzemské příchozí platby.

GE Money Bank

Zpoplatněné je konto Genius Active Start. Konto Genius Active: Při průměrném měsíčním zůstatku na běžném účtu od 250 000 Kč za vedení účtu v období neplatíte. Konto Genius Gold: Při zůstatku všech vkladů klienta nepodnikatele od 1 000 000 Kč k 20. dni v měsíci, který je předmětem poplatku. Platí pouze pro nejdříve založený účet jednoho klienta. Zůstatek je stanoven automaticky jako součet všech vkladů klienta fyzické osoby nepodnikatele na běžných účtech v libovolné měně, spořicích účtech, vkladních knížkách a termínovaných vkladech v libovolné měně vedených u GE Money Bank a dále peněžních prostředků investovaných do podílových fondů v CZK v nabídce GE Money Bank.

Raiffeisenbank

Pokud klient vlastní eKonto Prémium, při splnění podmínky součtu příchozích plateb za měsíc min. 25 tisíc nebo úspory a investice v bance jsou min. 500 tisíc je zdarma.

Poštovní spořitelna

Era online účet je zdarma pro klienty, kteří mají na účtu v předchozím měsíci zůstatek alespoň 15.000 Kč, jinak je za 50 Kč měsíčně. Era Osobní účet stojí 34 Kč měsíčně, avšak pro osoby nad 28 let, kterým ČSSZ posílá na účet starobní důchod, je za 8 Kč.

mBank

Oblíbené mKonto od mBank je zcela zdarma.

LBBW

Q konto je zdarma, při otevření na něj klient musí vložit alespoň 500 Kč.

Volksbank

Domácí konto u Volksbank je zdarma jen za podmínek příchozí platby v min. výši 15.000 Kč měsíčně, a alespoň 5 odchozích plateb. Standardní běžný účet získáte za 47 Kč měsíčně.

FIO banka

Za účet ve FIO bance nic neplatíte.

ZUNO

"ÚČET" máte zcela zdarma bez podmínek. "ÚČET PLUS" je zdarma při splnění podmínky nákupy kartou nad 5.000 Kč měsíčně nebo na účtu objem vkladu v daném měsíci 200.000 Kč.

Equa bank

Zdarma je jak základní běžný účet, tak On-line konto.

ČTĚTE I PŘEDCHOZÍ DÍLY: NEJABSURDNĚJŠÍ POPLATEK ROKU 2006 – JAK SE MU DAŘÍ.

NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK ROKU 2005 – KDE JEJ PLATÍTE?  Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.01953 / Celkový počet hodnoceni 1075
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti