Albrecht z Valdštejna. Génius finančnictví, nebo podvodník?


12. 10. 2018  00:31   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

PÁTEČNÍ SERIÁL - HISTORIE BANKOVNICTVÍ: Albrecht z Valdštejna, generalisimus císařských vojsk a vévoda Frýdlantský byl bezpochyby zajimavou a kontroverzní postavou své doby. Pohádkově zbohatl a dokázal vyzbrojit a uživit statisícové armády třicetileté války. ČTĚTE DÁLE!

Albrecht z Valdštejna byl synem své doby. Dokázal využít všech možností, které mu doba, v níž žil, poskytovala. Beze sporu se také jednalo o jednoho z neschopnějších osobností 17. století. Téměř z ničeho dokázal vytvořit prosperující zemi, kde se žilo jeho poddaným velmi dobře a která dokázala zajistit veškeré potřeby jeho obrovských armád. Albrecht z Valdštejna byl dokonce tak bohatý a schopný, že dokázal vybudovat velmi drahé armády v podstatě na dluh. A to bylo pro rakouského císaře Ferdinanda II. velmi lákavé. 

Albrecht z Valdštejna přitom nebyl žádný Lidumil. Už jako důstojník Moravské armády dokázal velmi pružně změnit dres a přejít do služeb Habsburků. Neodešel přitom sám. Dokázal motivovat svůj pluk a dokonce odcizit celou vojenskou pokladnu moravských stavů a odvézt ji císaři do Vídně. Už v této chvíli se projevovaly mimořádné organizační i ekonomické schopnosti Albrechta z Valdštejna.

Hlavní vzestup pak Albrecht zaznamenal po bitvě na Bílé hoře, kdy se Albrecht z Valdštejna dokázal probojovat do popředí mezi nejvýznamnější kořistníky té doby. Jednalo se o dobu milionových majetkových přesunů. Byly konfiskovány celé statky a rodinné majetky odbojných stavů a měšťanů a tyto majetky byly prodávány a často dokonce přímo "darovány" služebníkům a zastáncům císaře. S prvními majetky začal Valdštejn ovlivňovat i celou ekonomiku státu, kdy se zasloužil o vydávání tzv. dlouhé mince. Jednalo se o minci devalvovanou, kterou Valdštejn se svými společníky zbavoval hodnotného kovu, čímž jich mohli vyrazit výrazně vyšší množství a za tyto mince nakupovat konfiskované majetky. Na podvod se sice přišlo, ale Valdštejn mezi potrestanými rozhodně nebyl. Naopak posílil dále svojí moc. Dokázal cíleně skoupit majetky rodu Smiřických, který ovládal území od Frýdlantu až po Jičín. Na tomto území vytvořil Valdštejn své vévodství, které se stalo de facto nezávislým státem. Tento územní celek dokázal vévoda přeměnit na perfektně fungující vojenský stroj, který se významně podílel na jeho budoucích vojenských vítězstvích. 

Sláva Vévody Albrechta z Valdštejna však netrvala dlouho. Jeho největší úspěch můžeme vložit do doby mezi rokem 1619 až 1634. Právě v roce 1634 byl Albrecht z Valdštejna zavražděn na příkaz císaře Ferdinanda II. v Chebu. Tím skončila éra nejschopnějšího, ale také všehoschopného člověka své doby. Že vám osud a postavení Albrechta z Valdštejna někoho či něco připomíná i v období posledních desetiletí? I to je důkaz, že se historie stále opakuje.

DALŠÍ ČLÁNKY O HISTORII BANK A BANKOVNICTVÍ NALEZNETE ZDE!


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.01253 / Celkový počet hodnoceni 878
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti