ANO, bude skutečně lépe? Ekonomika podle Babiše - II. díl


10. 10. 2017  00:58   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

SPECIÁL - VOLBY 2017 - 2. díl: Volební program hnutí ANO patří bezesporu k nejpropracovanějším a nejrozsáhlejším programům. Podíváme se však na obsah. Co pro nás hnutí ANO pro další čtyři roky připravuje, pokud se stane vítězem voleb a ještě k tomu dokáže sestavit většinovou vládu?

Podpora podnikání

Poměrně podrobně propracovaná část programu. Ihned na začátku této části se hnutí ANO vymezuje vůči pravicovým receptům ve vztahu k malým a střením podnikatelům. Jako hlavní problém nevidí daně a odvody, jako je tomu u pravicových stran, ale komplikovanost vztahu se státem. Tedy formální stránku povinností podnikatelů, jako jsou daňová přiznání, komunikace se státem, stavební povolení apod. Hnutí ANO tak plánuje snižovat podnikatelům povinnou administrativu a zjednodušit povinnosti podnikatelů ve vztahu ke státu.

Právě pravicový volič by mohl namítnout, že po uplynulé čtyři roky se administrativa a daňové povinnosti podnikatelů, včetně nejrůznějších hlášení výrazně zvýšily, naopak v elektronizaci státní správy se nijak výrazně nepokročilo. Otázkou je, jestli to bylo tím, že právě tyto agendy s výjimkou financí, byly v rukou koaličních partnerů, nebo sledované cíle byly důležitější, než aktuální snižování administrativní agendy podnikatelů.

Nicméně to, co ANO nabízí, musí být pro podnikatel lákavé. Vše má být na jednom místě. Komunikovat se státem tak bude nutné pouze jednou a státní úřady už si veškeré informace, žádosti sami přepošlou a zahájí jednotlivá potřebná řízení. Podnikatel přitom dostane od státu veškerý servis, který si nyní musí platit či komerčně zařizovat. Bude tak mít přehled o všech předpisech, zákonech, bude dostávat avízo o svých povinnostech, například daňový kalendář, a také uvidí veškeré programy podpor či dotací, které se ho mohou týkat. Asi tak nějak bychom si představovali fungování státu, který se opravdu stará o své podnikatele a živnostníky. Co ale zato?

Na druhé stranu bude muset stát výrazně více investovat do elektronizace a zrychlování připojení. Nutné bude také personální posílení úřadu, protože popisovaný komfort nebude možné řešit v rámci stávající organizace a obsazení úřadů. Musíme tedy očekávat nárůst výdajů státu na nové úředníky i rozpočtové posílení úřadů.

Za pozornost také stojí jednotný formulář pro všechny odvody živnostníka, které uhradí jednou platbou. Velmi dobrý nástroj.

Zajímavé bude porovnání opatření ANO ke zjednodušení podnikání a povinností podnikatelů, s návrhy ODS, která se pasuje do jediného zástupce a ochránce podnikatelů a živnostníků.

Hospodaření státu a daně

ANO bude prosazovat vyrovnaný rozpočet a jako jediná strana se skutečně může v posledních dvaceti letech pochlubit přebytkovým rozpočtem nebo vyrovnaným rozpočtem, pokud by se vyloučil vliv prostředků z EU.

ANO chce prosadit slevu na pojistném 500 korun měsíčně pro každého zaměstnance, má se tak jednat o zaměstnanecký výdajový paušál. Bude zrušena superhrubá mzda a nové sazby budou činit 19 a 24 procent u vyšších příjmů. O snížení pojistného za zaměstnance o 2 až 5 procent ale bude hnutí ANO jenom „usilovat“. Proto berme tento slib s rezervou, protože i ANO si uvědomuje velký výpadek, který by to do systému důchodového účtu přineslo.

DPH na potraviny se sníží na 10 procent. Hnutí ANO však bude hledat nástroje, aby se snížení skutečně projevilo v cenách potravin. Pokud můžeme radit, tak by se mohlo jednat o veřejný příslib největších obchodních řetězců a prodejců, že o daň sníží i své ceny na tyto výrobky, protože bez tohoto příslibu stát ke snížení DPH nepřistoupí. Tím by si řetězce uškodily. Byly by považovány za viníky toho, že se daně nesnížily a současně by si podřezávaly pod sebou větev, protože i pro ně je lepší prodávat potraviny levněji a ve větším objemu. Do snížené sazby budou přesunuty i další vybrané výrobky a zboží.

Celkové hodnocení programu:

Z porovnání a prostudování ekonomických programů všech parlamentních politických stran vyplývá, že program hnutí ANO je zcela nejpropracovanější a nejkomplexnější. Nedozvídáme se stejně jako u programu KDU – ČSL, nebo ČSSD či Komunistů výčet problémů, ale nacházíme také způsoby řešení. Program ANO je tak velmi konkrétní a adresný. Pro stranu je konkrétnost vždy problematická, protože je zde mnohem lepší kontrolovatelnost plnění volebních slibů. Rovněž také adresnost a podrobnost bude klást mnohem větší nároky na zástupce hnutí v parlamentu, nebo ve vládě.

I v případě ANO vzniká stejně jako u dalších stran problém s financováním slibů. Největším problémem je avizované snižování odvodů za zaměstnance zaměstnavateli, nebo přeřazování mnoha položek zboží do snížené sazby DPH. Otázkou je, jaký je ještě potenciál EET či kontrolních hlášení a zda současný nárůst výnosů z daní není jednorázovým skokem, který se už nebude v budoucích letech opakovat. S nárůstem výdajů či výpadků rozpočtu by se tak ANO muselo vyrovnat jen s prostým nárůstem příjmů zajištěných hospodářským růstem. Je pouze otázkou zda takto silný růst, který aktuálně zaznamenáváme bude fungovat i v dalších čtyřech letech.

Bohužel v tomto programu nám chybí jednoznačná bomba typu EET, které mělo ANO v minulém volebním programu. Je tak těžké vypíchnout to nejlepší a přelomové řešení, s nímž by si lidé spojili volební program hnutí ANO, který je jinak velmi rozsáhlý.

DALŠÍ DÍLY NAŠEHO VOLEBNÍHO SPECIÁLU NALEZNETE ZDE!

politika_penize


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98148 / Celkový počet hodnoceni 162
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti