AP: Úřady v USA kvůli údajné manipulaci obeslaly sedm bank


16. 08. 2012  10:20   |   ČTK   |   komentářů (0)

Americké úřady v souvislosti s vyšetřováním údajné manipulace klíčovou mezibankovní sazbou Libor poslaly předvolání sedmi bankám. Uvedla to agentura AP a některá další média, která se odvolávají na informované zdroje. Na dotazy prokurátorů tak budou muset odpovídat zástupci bank Citigroup, Barclays, Deutsche Bank, JPMorgan Chase & Co, HSBC, Royal Bank of Scotland a UBS.

Zdroj upřesnil, že obsílky bankám rozeslala prokuratura amerických států New York a Connecticut. Libor totiž ovlivňuje i sazby dluhopisů, které vydávají tamní obce a úřady. Skandál kolem sazby Libor má zatím jednu oběť, a to britskou Barclays. Té úřady v USA a Velké Británii nedávno vyměřily pokutu kolem 453 milionů dolarů (asi 9,2 miliardy Kč) za to, že v letech 2005 až 2009 předkládala nepravdivé informace, aby držela sazbu Libor nízko.

.

Libor je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (asi 17 biliard Kč). Výše sazby stanovuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytnout jednotlivé banky. Systém má tedy samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank. Banka Barclays připustila, že čísla, která bankovní asociaci v minulosti předávala, byla nižší, než by odpovídalo skutečnosti. Chovala se tak i v roce 2008, tedy v době, kdy vrcholila finanční krize. Nepravdivé údaje tak bance pomohly v tom, že před úřady a konkurencí vypadalo její finanční zdraví lépe, než jaké ve skutečnosti bylo.

.

Švýcarská UBS v povinných materiálech pro burzovní orgány a další regulační úřady 31. července oznámila, že ji začaly vyšetřovat některé instituce včetně prokuratur. Důvodem je rovněž podezření, že banka mohla manipulovat sazbou Libor.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98975 / Celkový počet hodnoceni 1073
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti