Banky hledají cestu, jak zlevnit firmám úvěry


27. 08. 2007  09:56   |   ČTK   |   komentářů (0)

Banky hledají způsob, jak firmám změkčit dopady daňové reformy. Kvůli ní totiž budou muset podnikatelé zdaňovat část úroků z úvěrů.

Banky hledají způsob, jak firmám změkčit dopady daňové reformy. Kvůli ní totiž budou muset podnikatelé zdaňovat část úroků z úvěrů. Řešením by mimo jiné mohla být změna některých úroků na poplatky. Firmy by si tak připlatily například za správu úvěrového účtu. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Firmy budou muset podle schváleného návrhu vládní reformy zdaňovat veškeré úroky, které přesáhnou určitou pohyblivou hranici. Ta by nyní podle deníku činila 7,7 procenta. Podnikatelé, zejména živnostníci a malé firmy, přitom dnes platí ještě vyšší úroky. Mnohé banky proto již uvažují o tom, že jim zvýší poplatky a zároveň o stejnou část sníží úroky.

Banky kvůli změně zákona také začnou víc posuzovat rizikovost firem. "Existují dvě možnosti: banky začnou více posuzovat rizikovost malých a středních firem. Část z nich se díky detailnějšímu zkoumání do limitu vejde a úroky danit nebude," uvedl ředitel korporátního bankovnictví HVB Bank Dušan Hladný. Druhou možností podle něj je, že banky si část marže mohou vzít také prostřednictvím poplatků.

Podle marketingového ředitele Komerční banky Zdeňka Mojžíška však není jisté, zda banky budou moci využít trik s přesunem úroků do poplatků. Zákon totiž počítá i se zdaněním "dalších finančních nákladů". "Tyto náklady interpretujeme jako poplatky," uvedl Mojžíšek.

Problém se zdaněnými úroky postihne podle HN především začínající podnikatele s obratem do 30 milionů korun. Podle České bankovní asociace činí úrokové sazby u mikroúvěrů pro tyto firmy 14 až 15 procent. Firmy s ročním obratem nad 30 milionů si půjčují podle odhadů za nejvýše osm procent. U velkých firem pak sazby nepřesahují hranici stanovenou novým zákonem.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02092 / Celkový počet hodnoceni 717
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti