Česká spořitelna, člen Erste Group, je jediným finančním poradcem při prodeji 44% podílu ČSA


10. 04. 2013  17:27   |   tz   |   komentářů (0)

Státem vlastněná firma Český Aeroholding uzavřela smlouvu o prodeji 44% podílu Českých aerolinií (ČSA a.s.), hlavního leteckého přepravce v České republice, společnosti Korean Air. Prodejní cena činí 2,64 mil. EUR. Česká spořitelna, člen Erste Group a největší banka v České republice, byla jediným finančním poradcem prodejce.

„Nalezení strategického partnera z asijské země, která dramaticky ekonomicky roste a je úspěšná v řadě průmyslových sektorů, znamená vytvoření vynikajících předpokladů pro další rozvoj letecké přepravy v České republice. Tento krok také zásadním způsobem ovlivní šance a vyhlídky Letiště Václava Havla stát se skutečným regionálním uzlem pro celou střední a východní Evropu, a zapojit se tak do globální sítě letecké infrastruktury,“ uvedl Daniel Heler, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny.

„Jsme velmi rádi, že společné úsilí Erste Corporate Banking a managementu Českého Aeroholdingu přineslo úspěch a naše zkušenosti v oblasti fúzí a akvizic, důkladná znalost středoevropského trhu a infrastrukturních aktiv vyústily v transakci strategického významu nejen pro Českou republiku, ale i pro celý evropský průmysl letecké přepravy,“ dodal Heler.

Roli České spořitelny při formování transakce mezi Českým aeroholdingem a Korean Air vyzdvihl i Petr Vlasák, 1. místopředseda představenstva a vrchní ředitel pro finance a lidské zdroje ve společnosti Český aeroholding. „Při přípravě transakce jsme navázali úzkou spolupráci s týmem odborníků České spořitelny zaměřujících se na fúze a akvizice, kteří se pro nás stali svědomitými a spolehlivými partnery. Jejich součinnost výrazně napomohla úspěšně realizovat prodej minoritního akciového podílu v Českých aeroliniích,“ řekl Vlasák.

Společnost Korean Air provozuje přímé lety mezi Prahou a Soulem od roku 2004. Očekává se, že díky této transakci se dále posílí partnerské vztahy mezi Českou republikou a Jižní Koreou. Na základě plánu privatizace hodlá společnost Korean Air učinit z Prahy jedno ze svých přestupních míst v Evropě a napomůže tak posílit pozici pražského letiště jako leteckého uzlu. ČSA začne v létě znovu dvakrát týdně provozovat dálkové lety do Soulu. Oba přepravci jsou členy globální aliance leteckých společností SkyTeam a mají uzavřené smlouvy o vzájemném křížovém prodeji sedadel na letech v Evropě a v Asii.

 

Jedná se o první zahraniční investici společnosti Korean Air. Analytici Erste Group říkají: „Asijské společnosti významně zvýšily svou přítomnost ve střední a východní Evropě po vstupu těchto zemí do EU. Tento region je již dlouho oblíbeným cílem jihokorejských investorů, zejména ve výrobním sektoru, ve strojírenství, v oblasti obchodu a nemovitostí. Společnosti jako například Hyundai Motor a Samsung v České republice a KIA na Slovensku jsou jedněmi z hlavních investorů. Jejich přítomnost v regionu střední a východní Evropy umožňuje vynikající přístup na společný evropský spotřebitelský trh s rozumnými náklady na pracovní sílu. Očekáváme, že asijské společnosti budou v následujících letech i nadále reinvestovat své zisky v regionu střední a východní Evropy.“

 

České aerolinie byly založeny v roce 1923 a jsou jednou z pěti nejstarších leteckých společností na světě. Provozují flotilu 26 letounů a v roce 2011 přepravily 4,25 mil. cestujících. Jsou členem Mezinárodního sdružení leteckých dopravců (IATA), Asociace evropských leteckých dopravců (EAE) a aliance SkyTeam.

 

Korean Air je hlavním leteckým dopravcem v Jižní Koreji a jednou z 20 nejlepších leteckých společností na světě. Provozuje flotilu 146 letounů a ročně přepraví 23,3 mil. cestujících do 121 destinací po celém světě.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.95759 / Celkový počet hodnoceni 448
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti