Cestovat bez pojištění se odváží málokdo


02. 07. 2018  18:56   |     |   komentářů (0)

Vyrazit na dovolenou a nepojistit se, to si dnes dovolí už málokdo. Jednorázové cestovní pojištění si sjednává přibližně 8 z 10 dovolenkářů.

Když Češi vyráží na dovolenou, většina z nich (84 %) si před odjezdem sjednává jednorázové cestovní pojištění, které v sobě zahrnuje krytí celé řady rizik typických pro cestování. Z aktuálního průzkumu pojistné služby Suri realizovaném agenturou Perfect Crowd na vzorku 510 respondentů vyplynulo, že lidé vedle jednorázového cestovního pojištění obecně nejčastěji sjednávají také nějakou formu úrazového pojištění (80 %), cestovní pojištění speciálně sjednané na dovolenou (77 %), pojištění léčebných výloh (76 %) nebo pojištění odpovědnosti za škodu (75 %).

Pokud lidé cestují na dovolenou autem, pak si cestovní pojištění sjedná dokonce 9 z 10 dovolenkářů (91 %), ale často si tato velká skupina lidí objednává i specifičtější pojištění, která obecně tak často využívaná nejsou. Jedná se například o pojištění storna cesty (90 %), pojištění zavazadel (81 %), pojištění na rizikové sporty (70 %), pojištění pro cestování autem (71 %) nebo havarijní pojištění pro cesty autem do zahraničí (75 %). Jsou ale i druhy pojištění, která sice bývají obecně často využívaná, avšak lidé cestující na dovolenou autem je sjednávají v menší míře nežli ostatní. Jde například o úrazové pojištění (53 %) nebo pojištění odpovědnosti za škodu (44 %).

„Klasická pojistná událost v případě cestování má jednu z následujících podob: poruchu auta a následný odtah do servisu, šlápnutí na mořského ježka a s tím spojené lékařské ošetření, nebo onemocní dítě a kvůli horečce je rovněž nutné vyhledat lékaře. Výjimečné nejsou rovněž škody způsobené na zařízení apartmánu,“ vyjmenovává Pavel Jechort, ředitel Suri.

Obecně zajišťují pojištění stejně často muži i ženy, nicméně v zajištění pojištění, které se týká cest autem do zahraničí, jsou aktivnější ženy. Rovněž platí, že se více pojišťují starší lidé. A opět to pak zvláště platí, pokud cestují autem. Ochota pojistit se také výrazně roste s dosaženým vzděláním.

Když se Češi připravují na dovolenou autem a přemýšlí o pojištění, první volbou je zřízení pojištění online, kdy více než dvakrát tolik lidí dnes preferuje online pojištění před návštěvou kamenné pobočky. Konkrétně to znamená, že 17 % lidí zamíří na internet, zatímco do kamenné pobočky pojišťovny zajde 7 % lidí. Vedle toho ale lidé také spoléhají na pojištění od cestovní kanceláře (3 %), blízké osoby (5 %) nebo kontaktují finančního poradce (2 %).

„Zhruba 90 % smluv cestovního pojištění se sjednává jeden dva dny předem a někteří smlouvu uzavírají až v okamžiku, kdy vyrazí na cestu, což je opět důsledek nárůstu významu mobilních telefonů, které k řešení na posledních chvíli přímo vybízejí,“ dodává Pavel Jechort.

Výzkum provedla agentura Perfect Crowd na vzorku 510 respondentů 18 až 60 let, reprezentativní podle pohlaví, věku, vzdělání, regionu a velikostí místa bydliště. Dotazováni byli lidé, kteří během posledních dvou let jeli alespoň jednou autem na dovolenou.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.01099 / Celkový počet hodnoceni 273
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti