Chcete si pronajmout byt? Prokažte majiteli, že budete řádně platit nájemné


18. 12. 2017  01:29   |   redakce   |   komentářů (0)

Nedostatek bytů a růst cen hypotečních úvěrů se promítají i do trhu s nájemním bydlením. Získat vysněný byt za dobrou cenu je často nadlidský výkon. Když už takový najdete, je o něj doslova pranice. Existuje ale cesta, jak můžete svou šanci na získání bytu zvýšit.

Téměř každý pronajímatel zažil situaci, kdy mu nájemník neplatil. A chce se této situaci vyhnout. Bohužel na rozdíl od finančních institucí nemají majitelé nájemních bytů sofistikované metody, jak potenciální zájemce o jejich byt prověřit.

Na tuto situaci vyzráli realitní makléři, kteří stále častěji při nabízení bytů do pronájmu jejich majitelům doporučují, aby požadovali od zájemce o byt prokázání jejich dobré platební historie. Je to jednoduché: zájemce o pronájem si aktivně požádá o výpis z registru klientských informací (v ČR především SOLUS nebo registry provozované společností CRIF – Czech Credit Bureau), a ten pak předloží majiteli při prohlídce bytu. Má tak vyšší šanci získat do pronájmu nemovitost, která se mu líbí.

Jednorázové kódy: cesta, jak nahlédnout do registru SOLUS

Sdružení SOLUS nabízí ještě další řešení. Občané si u něj mohou požádat o vygenerování jednorázového kódu pro on-line výpis z registrů SOLUS. Jeden kód stojí 200 Kč, tři kódy pak vyjdou na 400 Kč – to využijete zejména ve chvíli, kdy se chystáte na více prohlídek.

Jednorázový kód, který získáte od sdružení SOLUS, poskytnete majiteli bytu při prohlídce, a on po uplatnění kódu získá aktuální a důvěryhodnou informaci o tom, že své závazky řádně platíte a budete spolehlivým nájemníkem. O vygenerování jednorázových kódů lze požádat i na našich stránkách v sekci Úvěrové registry.

Jak jednorázový kód získat a kolik stojí?

Nejprve vyplňte online žádost o vystavení jednorázového kódu (nebo tří kódů). Po odeslání žádosti obdržíte do svého e-mailu číslo účtu a variabilní symbol pro úhradu ceny za vystavení kódů. Platbu musíte odeslat ze svého účtu (z důvodu ověření totožnosti žadatele musí být účet u vaší banky veden na vaše jméno).

Jakmile obdrží SOLUS platbu, zavolá vám klientské centrum a ověří, že jste skutečně o jednorázové kódy požádali vy. Chvíli po telefonátu vám pak přijde na váš email jednorázový kód (nebo více kódů), které můžete poskytnout majiteli bytu, aby si ověřil vaší platební historii u největších poskytovatelů finančních i nefinančních služeb, mobilních operátorů a poskytovatelů energií v Česku (seznam členů sdružení SOLUS naleznete zde). Stačí, když kód zadá na zabezpečené stránce sdružení SOLUS uvedené na kódu, a do e-mailu získá aktuální přehled o tom, zda máte či nemáte nějaké závazky po splatnosti.

Jednorázové kódy vám mohou pomoci prokázat, že své závazky řádně platíte. A zcela zásadně zvýšit šanci na pronájem nemovitosti, kterou jste si sami vybrali. Nebo je můžete použít sami pro ověření, že máte všechno v pořádku (nebo v horším případě pro sledování toho, jak vám dluh po splatnosti evidovaný v registru SOLUS ubývá). Začít můžete hned u nás, v sekci Úvěrové registry.

VŠE O ÚVĚROVÉM REGISTRU A JEHO MOŽNOSTECH A SLUŽBÁCH NALEZNETE ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00517 / Celkový počet hodnoceni 387
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti