Čistý zisk většiny bank se zvýšil. I přes mimořádné vlivy v minulosti


14. 08. 2017  00:33   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Čisté zisky bank se v prvním pololetí roku 2017, proti stejnému období roku 2016 spíše zvyšují. Některé banky ale vykázaly pokles zisku. Pokles zisku zatím vykázala jak Česká spořitelna, tak Moneta Money Bank.  

Naopak Raiffeisenbank, nebo Komerční banka vykázaly meziročně nárůst zisku. Za zhoršeným hospodařením některých bank stojí především mimořádný vliv prodeje podílů tuzemských bank v kartové asociaci VISA.

Zisk bank by se po vyloučení jednorázového vlivu – prodeje podílů v kartové asociaci VISA spíše mírně zvyšoval, nebo minimálně stagnoval. Banky těží ze zvýšeného zájmu o úvěry, které táhne růst ekonomiky i příjmů. Dalším velkým impulsem pro růst hospodářské výkonnosti bank budou i nově nastavené podmínky v hypotečních úvěrech. Bankám také podle odborníků bude k lepším výsledkům pomáhat i silnější koruna.

Hypotéky nastartují růst zisku bank

Hypoteční úvěry budou jednou z položek, které nejvíce nastartují růst zisku bank v druhém pololetí roku a v roce následujícím. Česká národní banka totiž přistoupila jako jedna z prvních centrálních bank ke zvýšení úrokových sazeb, které se zvýšily z 0,05 procent na 0,25 procent. To umožní bankám zvyšovat úroky k hypotečním úvěrům.  V posledních letech se totiž úroky snižovaly na absolutní a rekordní minima, tedy až k hranicím 1,89 procent. Výjimkou nebylo ani dosažení ještě nižších úroků v individuálních případech. To se nyní mění.

Úroky k hypotečním úvěrům nyní v průměru přesahují 2 procenta a očekává se další nárůst. Spolu s pomalu se zvyšujícími úroky se zvyšuje i poptávka po hypotečních úvěrech. Například za první pololetí roku 2017 se objem hypoték poskytnutých klientům zvýšil o 13 procent. Zvyšující se zájem prokazuje, že lidé se nenechají zvyšujícími se sazbami a zpřísněnými podmínkami na trhu odradit od koupi nemovitosti. To znamená i vyšší příjmy bank a v konečném důsledku i vyšší zisky.

Vyšší mzdy znamenají pro banky vyšší příjmy

Mzdy se zvyšují rekordním tempem a to až o 5 procent ročně. V některých průmyslových sektorech, nebo ve službách činí růst i více než 10 procent. Zvyšuje se také inflace. Pro banky znamená tento vývoj vyšší zájem o bankovní služby ze strany klientů. Vyšší příjmy také podporují vyšší zájem o úvěry jako takové. A to jak ze strany podnikatelů, tak ze strany retailových klientů. Růst ekonomiky se má navíc v příštím roce zvyšovat a to samé platí i v případě mezd a platů.

Porovnání čistého zisku velkých bank za první pololetí roku 2016 a 2017

Banka Čistý zisk 2016 Čistý zisk 2017 Rozdíl v %
Moneta Money Bank 2,3 2,2 -3,6
Česká spořitelna 8,2 7,7 -6,9
Komerční banka 6,9 7,7 14,2
Raiffeisenbank 1,4 1,7 24,5
Air Bank 0,04 0,3 596
ČSOB 8,3 9,4 12


Zdroj: BankyČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.93296 / Celkový počet hodnoceni 179
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti