Členové ČLFA loni půjčili firmám na stroje nebo zařízení 27,95 mld. Kč


26. 03. 2019  00:34   |     |   komentářů (0)

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni poskytly firmám a podnikatelům na financování strojů či zařízení 27,95 miliardy korun, bylo to o 0,04 % více peněz než v roce 2017. Celkem členové ČLFA v roce 2018 profinancovali 16 467 strojů a zařízení.

Strojům a zařízením náleží v přehledu komodit financových členy ČLFA v podnikatelské sféře čtvrtinový podíl. „Jde o kategorii, která je velmi dobrým indikátorem celkového hospodářského vývoje. Loňský jen nepatrný nárůst v oblasti financování strojů a zařízení naznačuje, že zejména malé a střední firmy, které jsou hlavní zákaznickou skupinou našich členů, začínají být v plánování některých svých investic opatrné,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Firmy při pořizování strojů a zařízení využívají jak produkty určené výhradně k financování dané věci, tedy finanční leasing anebo účelový úvěr, tak operativní leasing, což je pronájem s doplňkovými službami. Na operativní leasing loni v rámci financování strojů a zařízení připadla pětina smluv, co do objemu obchodů mu patřil 15% podíl.

Nejvíce peněz si podnikatelské subjekty půjčily na zemědělské a lesnické stroje (7,70 mld. Kč), na kovoobráběcí a ostatní obráběcí stroje (6,15 mld. Kč), na stroje pro těžbu, dobývání a stavebnictví (4,04 mld. Kč) a na manipulační a skladovací techniku (3,26 mld. Kč).


 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.99394 / Celkový počet hodnoceni 165
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti