ČNB vydala první čtyři licence pro poskytovatele úvěrů


04. 12. 2017  14:01   |     |   komentářů (0)

Česká národní banka dnes vydala první čtyři licence pro nebankovní poskytovatele spotřebitelského úvěru. Jejich jména zveřejní v registru na svých webových stránkách dnes v noci. Žádost o licenci podalo 112 subjektů, sdělila centrální banka ČTK. Všechny firmy, které chtějí úvěry poskytovat či zprostředkovávat, musely do začátku letošního března na základě zákona o úvěru požádat o licenci ČNB. Ta má na rozhodnutí 15 měsíců, tedy nejpozději do června 2018.

"Ačkoli rozhodnutí byla vydána k 30. listopadu 2017, aktualizované údaje se v registru zobrazí až v průběhu nočních hodin," uvedla dnes Denisa Všetíčková z tiskového odboru ČNB. Důvodem zdlouhavého procesu je podle ní nejen vysoký počet žádostí, ale i nízká kvalita podání ze strany žadatelů, kteří dosud nepodléhali standardní regulaci na finančním trhu. To od ČNB vyžadovalo podrobné zkoumání a rozsáhlé doplňování žádostí na základě odesílaných výzev. Roli hrálo podle Všetíčkové i to, že ze 109 žádostí doručených v tříměsíčním přechodném období jich byla naprostá většina doručena teprve v závěru období, od 1. prosince 2016 do 1. března 2017.

Například do konce letošního ledna podalo žádost o licenci jen 12 subjektů. Všichni, kteří si o licenci zažádali, nyní podnikají v provizorním režimu tzv. přechodného období, které skončí nejpozději 31. května 2018. "Díky velmi přísným podmínkám k udělení licence bude tuzemský finanční trh očištěn od nepoctivých firem. Ty svým jednáním ohrožovaly klienty, kteří často končili v dluhové pasti, a navíc svým jednáním vrhaly nepříznivé světlo i na slušné a seriózní finanční instituce," řekl ČTK ředitel právního oddělení Provident Financial Martin Šváb.

Poskytovatel úvěru, který nedostane od ČNB licenci, již další úvěry poskytovat nesmí. Pro klienta se ale z hlediska doplacení úvěru nic nemění. "Úvěr musí doplatit poskytovateli podle uzavřených smluvních podmínek. V případě problémů se splácením se ale spotřebitel už s největší pravděpodobností nebude moci s poskytovatelem bez licence domluvit na změně smlouvy, snížení splátek či prodloužení lhůty splatnosti, " podotkl Šváb. Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo před účinností zákona podle odhadů asi 55.000, nový zákon má trh výrazně pročistit. Zákonné požadavky pro licenci jsou kapitál 20 milionů korun, prokazatelnost původu peněz, důvěryhodnost vedení firmy či předpisy upravující podnikání.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.99115 / Celkový počet hodnoceni 226
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti