ČNB: Vydání bankovky k připomínce osobnosti nemá oporu v zákonu


17. 01. 2012  08:45   |   ČTK   |   komentářů (0)

Případné úvahy o vydání nové bankovky k připomínání významných osobností je sama o sobě v rozporu s českým zákonodárstvím, dosavadní praxí a dlouhodobými potřebami peněžního oběhu. V reakci na návrh vydat bankovku s portrétem zesnulého prezidenta Václava Havla to dnes ČTK sdělila Česká národní banka. K připomínání osobností, ale i různých výročí a událostí národního nebo světového významu se v České republice standardně vydávají pamětní mince, dodala ČNB.

Bankovku v hodnotě 10.000 korun s portrétem Václava Havla navrhl České národní bance předseda Evropské numismatické asociace Evžen Škňouřil. "Na líci by byl Václav Havel, na rubu pak mapa světa s vyznačením míst jeho státních návštěv a v ozdobném rámečku miniatury všech státních vyznamenání, která získal od hlav států a jež jako celek předal do sbírek Národního muzea v Praze," napsal podle tisku Škňouřil v dopise adresovaném České národní bance.

.

Současná emise bankovek podle ČNB zobrazuje osobnosti z historie ČR, nikoli osobnosti novodobé. "Považujeme za důležité zdůraznit, že při rozhodování o vydání jakékoli nové nominální hodnoty bankovky se jako prvořadá zohledňují kritéria ochrany bezpečnosti a hladkého oběhu českých peněz, nikoli návrhy na to, která osobnost má či nemá být na případné nové bankovce," uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš. Zároveň připomněl, že české zákonodárství nepočítá ani s vydáváním pamětních bankovek.

.

ČNB rovněž upozornila, že příprava a vydání nové bankovky je spojena s milionovými náklady. "A proto taková změna v emisi oběživa má smysl teprve ve chvíli, kdy by stávající nejvyšší hodnota neměla být dostačující. To se zatím zdaleka nestalo a ani neočekáváme, že by taková situace mohla nastat dříve než za mnoho let. Podle současných odhadů České národní banky bude bankovka v hodnotě 10.000 Kč potřebná nejdříve za deset let, ale i pak bude záležet na vyhodnocení řady okolností, zda vyšší hodnotu bankovky skutečně vydat," uvedla ČNB.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00589 / Celkový počet hodnoceni 1019
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti