Deregulátor právě přichází. Co od něj můžete čekat?


16. 03. 2018  00:07   |   TZ   |   komentářů (0)

Patrik Nacher představuje projekt s názvem Deregulátor. Nesmiřitelný bojovník s absurdními bankovními poplatky, autor projektu bankovnipoplatky.com a ankety Nejabsurdnější bankovní poplatek, se tentokrát zaměřuje na absurdní a nesmyslné regulace v českém právu.

„Prakticky denně se na mne lidé obracejí s nejrůznějšími podněty, které ukazují, že původní úmysl zákonné regulace se míjí účinkem a je zcela v rozporu s každodenní zaběhnutou praxí,“ vysvětluje Patrik Nacher, předseda podvýboru pro ochranu spotřebitele Poslanecké sněmovny, svou motivaci ke spuštění projektu Deregulátor a pokračuje: „Buďto uživatele zásadně omezuje nebo je nucen ji obcházet. Setkávám se ale i s případy zásadního omezování občanů a jejich svobod a ty zatím žádná právní regulace neřeší. I to je svým způsobem absurdní, i tím se chce Deregulátor zabývat.“

Patrik Nacher se podílí na několika projektech zaměřených na ochranu českých spotřebitelů a zvýšení jejich finanční gramotnosti.

Internetový portál Deregulátor začal symbolicky fungovat 15. března, na Světový den spotřebitelských práv. Klade si za cíl vyhledat co nejvíce regulací, které se už na první pohled jeví jako nesmyslné nebo se zásadně rozcházejí se zaběhnutou praxí. O takových zákonech a nařízeních umožňuje hlasovat a diskutovat. Patrik Nacher bude pravidelně vybírat nejpalčivější témata a dál s nimi pracovat. U vybraných podnětů nechá vypracovat nezávislé odborné posudky, právní rozklady a na jejich základě pak chce prosazovat úpravu stávající normy.

Deregulátor je otevřenou platformou, kde mohou podněty i náměty zveřejňovat sami občané nebo organizace, které spotřebitele zastupují. Pracuje se dvěma kategoriemi podnětů, absurdní regulace a ochrana spotřebitele. Témata v oddílu ochrana spotřebitele popisují situace, kdy dochází k zásadnímu omezování spotřebitelských práv, protože neexistuje norma, která by takové situace řešila. Jedním z partnerů projektu je časopis dTest, který zároveň přináší aktuální náměty od svých čtenářů.

„Podařilo se mi přimět banky, aby zrušily některé nesmyslné poplatky, ačkoliv to mnozí z počátku považovali za bláznivé a nemožné. Teď se chci pokusit bojovat s absurditami a nesmysly, které zbytečně obtěžují a omezují lidi v této zemi. Chci právo, které bude v souladu s každodenní realitou a zaběhnutou praxí. Ne právo, které spolu s vaničkou vylévá i dítě. Jako poslanec mám jedinečnou příležitost se o to pokusit,“ uzavírá Nacher.

 

Kdo je Patrik Nacher:

Absolvent vysoké školy Bankovní institut, obor bankovní manažer (2006). V letech 1996 až 2004 pracoval na různých tiskových a mediálních pozicích pro ODS a později také Unii svobody. Mezi roky 2002 a 2004 byl poradcem místopředsedy vlády Petra Mareše, v letech 2004 až 2006 mediálním poradcem ministra obrany Karla Kühnla.

Od roku 2005 se angažuje pro Národní radu osob se zdravotním postižením ČR a provozuje několik internetových portálů. Nejznámější se od roku 2005 zabývá tématikou bank, poplatků a zvyšování finanční samostatnosti a gramotnosti spotřebitelů – www.bankovnipoplatky.com.

Podílí se na projektech zaměřených na zvyšování finanční gramotnosti českých spotřebitelů. Spolupracoval na televizních pořadech: Suma sumárum aneb kde jsou mé peníze (ČT), Černé ovce; a také s portálem iPrima.cz - Prima rádce. Je spoluautorem seriálu o finanční gramotnosti, který vycházel v Lidových novinách v průběhu září a října 2016. Více než 12 let se věnuje spotřebitelským tématům a bankovnictví. V roce 2015 vydal svou první knihu „Konec finančních negramotů v Čechách“.

V současné době je zastupitelem hlavního města Prahy a také poslancem Parlamentu ČR, kde se stal předsedou podvýboru pro ochranu spotřebitele. Patrik Nacher je ženatý a má dvě děti.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97983 / Celkový počet hodnoceni 347
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti