DOBRÁ RADA: Nathan Meyer Rothschild: Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit


05. 05. 2017  00:03   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

DOBRÁ RADA: Spořit se v současné době zatím stále moc nevyplácí. Ale proč zbytečně přicházet o tisíce korun ročně. Lepsí nějaký úrok na spořícím účtu, než nulový úrok na účtu běžném. ČTĚTE DÁLE!

Pokud jste rozhodnuti získat co nejvýhodnější úrok na trhu, na internetu naleznete množství srovnávačů spořicích produktů, které vám pomohou v orientaci. Ale pozor, zejména v případě spořicích účtů se nedejte ovlivnit pouze nabízenou viditelnou úrokovou sazbou. Ta je v případě pásmového úročení u nízkých vkladů vyšší, než u vkladů vyšších. Takové pásmové úročení pak může být zrádné. Zaprvé proto, že banka samozřejmě komunikuje tu nejvyšší úrokovou sazbu a jaksi zapomene zdůraznit, že se týká jen vymezeného pásma, nikoliv jakékoliv uložené částky. Zadruhé proto, že se to klientům hůře porovnává. Nemluvě už o tom, že pásmová úročení mohou být dvojího druhu – jedno, které úročí celou částku podle toho, v jakém je pásmu, druhé, které úročí částku různými úroky dle toho, jakými pásmy prochází.

Nathan Meyer Rothschild: Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.

GRAF:

Vývoj průměrné úrokové sazby u spořicích a termínovaných účtů:

2011 - 1,4 %

2012 - 1.39 %

2013 - 0,80 %

2014 - 0,63 %

2015 - 0,53 %

zdroj: Sporoindex

SLOVNÍK:

Termínovaný vklad - Druh bankovního účtu, kam klient vloží finanční prostředky na sjednané, garantované období za účelem jejich zhodnocení úrokem z vkladu.

Pásmové úročení - úročení, které se vztahuje na jednotlivá pásma uložené částky. Čím vyšší uložená částka u spořicích produktů tím nižší bývá úročení.

Úrok z vkladu - Nástroj, který zhodnocuje vložené finanční prostředky. Vyjadřuje se procentem z vložené částky za celý rok.

Úmor - každá splátka úvěru obsahuje dvě složky - úmor a úrok, jde tedy o část splátky (jistiny), o kterou se snižuje výše dlužné částky.

CELÝ SERIÁL O FINANČNÍ GRAMOTNOSTI NALEZNETE ZDE!

hlava_papiryČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02915 / Celkový počet hodnoceni 446
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti