Dobrá zpráva: FPV otestoval finanční instituce, všechny vyhověly!


19. 12. 2012  08:18   |   tz   |   komentářů (0)

Fond pojištění vkladů (FPV) v závěru roku u 35 finančních institucí opětovně otestoval schopnost zvládnout následky případného vyhlášení insolvence. Test prověřil schopnosti institucí předat data o klientech a jejich pojištěných vkladech FPV v přesném formátu, struktuře a v požadovaném čase. Všechny prověřované banky, záložny a stavební spořitelny požadavkům vyhověly a všechny informace byly FPV schopné předat nejdéle během osmi pracovních dnů.

Pokud nastane situace, kdy Česká národní banka oznámí, že je některá z finančních institucí spadajících do systému pojištění vkladů v platební neschopnosti, Fond pojištění vkladů musí dle zákona zahájit výplatu pojištěných vkladů nejpozději do 20 pracovních dnů od vyhlášení insolvence. „Během této doby mezi námi a zkrachovalou bankou musí dojít k poměrně rychlé, precizní a především dostatečně zabezpečené výměně dat o jejích klientech a jejich pojištěných vkladech. Vzhledem k množství požadovaných informací se samozřejmě jedná o úkon, který vyžaduje bezchybnou a spolehlivou součinnost na obou stranách,“ říká výkonná ředitelka FPV Renáta Kadlecová.

 .

Situace, kdy Fond pojištění vkladů klienty zkrachovalé instituce vyplácel, nastala letos pouze jednou, a to v souvislosti s krachem spořitelního a úvěrového družstva UNIBON. Více než 3 000 členům tohoto družstva Fond do konce letošního roku vyplatil téměř všechny pojištěné vklady v celkové výši 1,8 mld. Kč (tj. 98,5 % všech ze zákona pojištěných vkladů této družstevní záložny). I v tomto případě vše proběhlo bez obtíží a klienti UNIBONu se ke svým prostředkům dostali v zákonné lhůtě.

.
.

Zkušební testy finančních institucí zahájil Fond v loňském roce, kdy se jich zúčastnilo 34 institucí. Letos touto zkouškou banky prošly dvakrát. Okruh testovaných bank byl rozšířen o Air Bank. Výsledkem testů bylo zjištění, že všechny instituce jsou schopné požadavkům zákona vyhovět a Fondu pojištění vkladů data předat.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.03165 / Celkový počet hodnoceni 853
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti