dTest: Zákazníci zbytečně váhají se změnou banky


19. 06. 2012  10:28   |   TZ   |   komentářů (0)

Změnit banku nemusí být tak složité, jak se na první pohled zdá. Díky Kodexu mobility stačí vyplnit jeden formulář a nová banka vše zařídí. Průzkum ale dokládá, že jej 90 % spotřebitelů prakticky nezná.

Kodex mobility je dílem České bankovní asociace. Poradce časopisu dTest Miloš Borovička vysvětluje: „Jedná se o velmi užitečný nástroj, který odbourává spoustu administrativy. Banka, ke které přecházíte, například zařídí zrušení starého účtu, zřídí trvalé příkazy a inkasa, to vše vyplněním jediného formuláře.“

Důležitým pravidlem Kodexu mobility je povinnost bank informovat své klienty o možnostech změny. Jak je tomu v praxi, přibližuje Borovička: „Banky zpravidla svou povinnost plní; údaje jsme nenalezli pouze na webu Poštovní spořitelny; u dvou bank nebyla zveřejněná verze aktuální.“ Některé bankovní ústavy ovšem k  dobrovolnému kodexu dosud nepřistoupily.

.

VÍCE O KODEXU MOBILITY NALEZNETE ZDE

.

Přestože informace jsou relativně dostupné, z průzkumu časopisu dTest provedeném mezi více než dvěma a půl tisíci respondenty vyplynulo, že téměř 90 % dotázaných neví, co je obsahem Kodexu a více než 60 % z nich o něm nikdy neslyšelo. Nízká informovanost panuje i přesto, kdy si je více než polovina dotázaných vědoma, že jejich banka nemá pro ně nejvýhodnější podmínky a jsou tedy potencionálními adepty na změnu. Jen třetina dotázaných v posledních pěti letech změnu reálně uskutečnila. „Přechod k jiné bance již v současné době nebývá složitý,“ říká Miloš Borovička a dodává: „Dobrovolné kodexy profesních asociací přináší na bankovní trh větší transparenci, nicméně vzájemné srovnání podmínek a poplatků v rámci složitých a nepřehledných balíčků činí stále spotřebitelům problémy.“

Návod jak postupovat při změně banky je ke stažení na stránkách www.dtest.cz/kodex-mobility.

 

Výsledky průzkumu zaměřeného na znalost a aplikaci Kodexu mobility

Informace o Kodexu mobility na webových stránkách bank, které jsou členy České bankovní asociace:

 
Banka 2010 2012
Air Bank   není aktuální
Equa bank (Banco popolare) ano ano
Evropsko-ruská banka nepřistoupila ke kodexu
Citibank Europe nenalezeno ano
Česká spořitelna ano ano
Československá obchodní banka ano není aktuální
FIO banka, a.s.   ano
GE Money Bank nenalezeno ano
J & T Banka ano ano
Komerční banka ano ano
LBBW Bank CZ ano ano
mbank nepřistoupila ke kodexu
Oberbank CZ ano ano
Poštovní spořitelna nenalezeno nenalezeno
Raiffeisenbank nenalezeno ano
UniCredit Bank Czech Republic nenalezeno ano
Volksbank CZ ano ano
Waldviertler Sparkasse von 1842 ano ano
Zuno není členem ČBA
   

Informace o kodexu mobility na svém webu nepřináší pouze Poštovní spořitelna, ta pouze odkazuje na informaci, že ke kodexu přistoupila ČSOB. Air Bank a Československá obchodní banka na svých stránkách zveřejňují neaktualizovaný Kodex ve znění k říjnu 2009, přitom Česká bankovní asociace vydala poslední aktualizaci v prosinci loňského roku. Evropsko-ruská banka a mBank doposud ke Kodexu nepřistoupily, Zuno zatím není členem České bankovní asociace.

.

  Zpracováno: červen 2012

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98439 / Celkový počet hodnoceni 1473
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti