ECB ponechala politiku beze změny, upravila však svoji rétoriku


13. 03. 2018  00:46   |   čtk   |   komentářů (0)

Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání podle očekávání nechala úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k žádné úpravě programu nákupů cenných papírů.

Vypustila však ze svého prohlášení zmínku o tom, že je připravena nákup dluhopisů zvýšit, pokud to bude nutné. Analytici považují tuto změnu rétoriky za další malý krok v omezování mimořádně volné měnové politiky. Finanční trhy nyní čekají na tiskovou konferenci prezidenta ECB Maria Draghiho, která začne ve 14:30. Draghi by měl představit nový makroekonomický výhled.

Základní sazba tak zůstává na dlouhodobém minimu nula procent. ECB potvrdila své říjnové rozhodnutí, že až do konce září bude nakupovat měsíčně dluhopisy v objemu 30 miliard eur (762,8 miliardy Kč).

ECB nakupuje dluhopisy již tři roky. Ve svém dnešním prohlášení uvedla, že je připravena prodloužit program i po září, pokud to bude potřeba, avšak vypustila zmínku o tom, že je připravena program rozšířit. To je sice převážně symbolický krok, avšak považovaný za první známku širší revize politiky v letošním roce.

Depozitní sazba v eurozóně činí minus 0,4 procenta, takže komerční banky musejí za uložení peněz u ECB platit. Banka dnes rovněž potvrdila předchozí vyjádření, že základní sazby zůstanou delší dobu beze změny i po ukončení nákupu dluhopisů.

Hlavním cílem ECB je stabilizace inflace kolem dvou procent. Tento cíl je však zatím stále daleko. V únoru inflace v eurozóně činila 1,2 procenta a byla nejníže od prosince 2016. Analytici také upozorňují, že eurozóna sice silně roste a nezaměstnanost prudce klesá, čelí však také mnoha nejistotám. Je zde riziko obchodní války se Spojenými státy či nejistota po parlamentních volbách v Itálii.

Ekonomové dotazovaní agenturou Reuters nyní očekávají, že ECB ukončí nákup dluhopisů do konce letošního roku. Zvýšit úroky by mohla poprvé ve druhém čtvrtletí 2019.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.05325 / Celkový počet hodnoceni 169
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti