Ekonomika České republiky vzrostla za loňský rok o 4,3 procenta


22. 02. 2016  00:35   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Rekordním tempem rostla v roce 2015 ekonomika České republiky. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 4,3 procenta. K růstu přispěly vysoké investice z prostředků EU, růst průmyslové výroby i spotřeba domácnostní. ČTĚTE DÁLE!

Česká republika svým růstem hospodářství patřila v loňském roce mezi tři nejvíce rostoucí země v EU. Více než ČR tak rostlo Irsko, a malá Malta. Díky velkému růstu se tak tuzemská ekonomika o více než dva procentní body přiblížila průměrné ekonomické výkonosti členských zemí EU. 

Na růstu ekonomiky se podílely v podstatě všechny sektory hospodářství. Růst zaznamenala jak průmyslová výroba, která je dlouhodobým tahounem růstu, tak i spotřeba domácností, která se začala oživovat teprve v roce 2013. Velkým impulsem pro růst ekonomiky bylo také rozsáhlé dočerpávání dotací z Evropské unie, které dle odhadů ekonomů přispěly k růstu ekonomiky téměř jedním procentem. 

I po odečtení jednorázových vlivů, by růst ekonomiky činil velmi slušná tři procenta. Pro příští rok odhadují odborníci růst ekonomiky České republiky kolem 2,7 procenta. I přes toto zpomalení by měla naše země růst více, než bude činit průměr členských zemí EU.

Růst se nepromítal jen v průmyslu a spotřebě, ale také v bankovním sektoru. Banky v loňském roce zaznamenaly nárůst objemu úvěrů jak podnikatelům, tak retailovým klientům. Stejně tak banky zaznamenaly nárůst zisku, který za tři čtvrtletí roku 2015 činil 54 miliard korun, což je o 4 miliardy více než rok předtím. Růst ziskovosti bankovního sektoru tak představoval necelých 9 procent.

I v roce 2016 bude bankovní sektor participovat na celkovém růstu tuzemské ekonomiky. Růst výnosů z úroků a dalších standardních finančních služeb by pak mohl vést k dalšímu mírnému poklesu bankovních poplatků.

NOVOU KNIHU PATRIKA NACHERA SI MŮŽETE ZAKOUPIT PŘÍMO ZDE!

Konec negramotů

 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97293 / Celkový počet hodnoceni 591
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti