Evropané si loni půjčovali více než v roce 2016


12. 07. 2018  00:36   |   TZ   |   komentářů (0)

Objem nových úvěrů, které v roce 2017 uzavřely nebankovní společnosti zastřešené evropskou federací Eurofinas, se meziročně zvýšil o 6,6 % na 456,8 miliardy eur. Vyplývá to z výročního průzkumu Eurofinas, do kterého prostřednictvím národních asociací přispělo patnáct zemí Evropy včetně České republiky.

Federace do svých dat zahrnuje spotřebitelské úvěry, financování aut a částečně také financování podnikatelů.

Výroční přehled Eurofinas dokumentuje růst nových obchodů ve všech kategoriích. Oblast osobních půjček meziročně vzrostla o 7,8 %, financování automobilů o 9,1 % a financování podnikatelů o 10,2 %.

Souhrnné výsledky za rok 2017 ukazují pokračující růstový trend téměř ve všech členských státech Eurofinas. Takřka polovina sledovaných trhů dosáhla dvojciferného meziročního přírůstku – vůbec největší hlásí Švédsko (48,6 %), Portugalsko (28,8 %) a Norsko (24 %). Naopak mírný meziroční pokles zaznamenaly Belgie (-2,4 %) a při zohlednění vývoje kurzu koruny také Česká republika (-0,9 %).

„Výsledky v České republice mohl ovlivnit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který zpřísnil kritéria pro posuzování úvěruschopnosti žadatelů. Pokles se projevil především u osobních půjček. Část zájemců, kteří by dříve na úvěr dosáhli, už nyní zřejmě neuspěli,“ říká Jaroslav Krutilek, generální tajemník České leasingové a finanční asociace (ČLFA), která v Eurofinas zastupuje nebankovní společnosti z České republiky.

Členové ČLFA reprezentují přibližně 80procentní tržní podíl v rámci nově licencovaných poskytovatelů nebankovních spotřebitelských úvěrů.


 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98433 / Celkový počet hodnoceni 319
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti