Evropská komise chce, aby Česko zestátnilo ČMZRB


25. 04. 2012  13:01   |   ČTK   |   komentářů (0)

Evropská komise po České republice žádá, aby změnila vlastnickou strukturu Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Má se zbavit menšinových akcionářů, kterými jsou Komerční banka, Česká spořitelna a ČSOB. Ty ale nelze vyvlastnit, stát by musel na odkoupení podílů najít peníze v rozpočtu, píše deník E15. Ministerstvo financí ČTK dnes sdělilo, že o odkupu podílu komerčních bank jedná.

"Komisi se nelíbí zisky, které menšinoví akcionáři inkasují z poskytování úvěrů a záruk při čerpání prostředků z evropských fondů. Vadí jí také, že ani jedna z bank neprošla výběrovým řízením," sdělily deníku dva s problematikou obeznámené zdroje. Rozvojová banka podle deníku účtovala komisi vyšší výdaje, než jaké v souvislosti s čerpáním měla. Částečná refundace je možná díky skutečnosti, že banka poskytuje úvěry, kvůli nimž má rezervy. To vyžaduje určité náklady, podle E15 jde o rozdíl v řádech sta milionů korun.

Komise také pozastavila technickou pomoc pro Operační program Podnikání a inovace, na němž se ČMZRB podílí. "Většina prioritních os tohoto programu je v pořádku a probíhá certifikace a proplácení, u technické pomoci se vede diskuse," sdělila deníku mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Adresáty dopisu z Evropské komise jsou ministerstva průmyslu a obchodu, financí a místního rozvoje, které dohromady vlastní 72 procent akcí ČMZRB. "V současné době probíhají jednání o odkupu podílu komerčních bank v ČMZRB. Vyplývá to z požadavků Evropské komise. Další detaily budou včas zveřejněny," řekls ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

ČMZRB poskytuje podpory malým a středním podnikatelům formou záruk a zvýhodněných úvěrů s využitím prostředků státního rozpočtu, strukturálních fondů a krajů. Podporuje také vlastníky bytových domů při jejich rekonstrukci a poskytuje zvýhodněné úvěry pro vodohospodářské projekty.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98411 / Celkový počet hodnoceni 1007
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti