Exkluzivně: Transparentní účty versus ochrana osobnosti? Výmluvy!


09. 11. 2010  02:17   |   BP.com   |   komentářů (0)

Téma transparentních účtů, kterému se ve svém příspěvku věnoval čtenář serveru Bankovnipoplatky.com, vyvolalo několik reakcí. Tou nejpovedenější je následující text!

Pan Šemík se nechal inspirovat výzvou ve zmíněném textu, v níž se autor zamýšlel nad chybějícím stanoviskem Úřadu pro ochranu osobních údajů k problematice transparentních účtů (citace: „Myslím si, že by Úřad pro ochranu osobních údajů měl dát jednoznačné stanovisko, aby se ve stranických sekretariátech a v účtárnách na úřadech neměli na co vymlouvat“), a tento úřad skutečně oslovil. Ukázalo se, že jde skutečně jen o výmluvy těch, kterým transparentní účty „nejdou do krámu“. Celou korespondenci přetiskujeme:   Dobrý den,   Po přečtení příspěvku http://bankovnipoplatky.com/transparentni-ucty--jakou-maji-budoucnost-12458.html o transparentních bankovních účtech na tomto serveru jsem zareagoval na výzvu ze závěru příspěvku a poslal jsem dotaz, zda existuje nějaký výrok úřadu ve věci ochrany osobních údajů ve spojitosti s transparentními bankovními účty. Záhy se vrátila odpověď (přiložena níže) s dovětkem, že výmluvy na ochranu osobních údajů jsou účelově využívány zdaleka ne jen v souvislosti s neochotou zřídit transparentní účet.   S pozdravem, Roman Šemík   PS - reakce Úřadu na ochranu osobních údajů na můj dotaz zde:   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------   Vážený pane Šemíku,   k Vašemu dotazu obdrženému dne 8. října 2010 Vám sdělujeme:   Transparentní účet je účet, jehož majitel požádal o zpřístupnění informací o tomto účtu široké veřejnosti. Pokud tedy fyzická osoba na takový účet poukazuje finanční prostředky, činí tak s tímto vědomím a její souhlas se zveřejněním osobních údajů je zde dán konkludentně, platbou.   Na nakládání s údaji o právnických osobách a o firmách fyzických podnikatelských subjektů (v daném případě v postavení plátců) nelze nahlížet jako na zpracování osobních údajů ve smyslu ustanovení § 4 písm. e) zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 3 odst. 1 pak není dána působnost tohoto zákona a tím ani kompetence Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen „Úřad“).   Na rozdíl od autora článku v odkazu Vašeho dotazu, pana Horymíra Klimeše, nepovažujeme preventivní zasahování Úřadu do této oblasti za nezbytné. Za dobu trvání existence Úřadu se ochranou osobních údajů ve spojitosti s transparentními bankovními účty Úřad zabýval pouze v jediném případě v roce 2008, kdy jedna politická strana v souvislosti s placením členských příspěvků zveřejnila na internetové stránce prostřednictvím služby transparentní účet výpis obsahující rodná čísla svých členů bez jejich souhlasu.   Poznamenáváme, že výmluvy na ochranu osobních údajů jsou účelově využívány zdaleka ne jen v souvislosti s neochotou zřídit transparentní účet.   S pozdravem                                                                                                                        Mgr. Ladislav Hejlík v. r.      vedoucí oddělení stížností a konzultací  


Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.03274 / Celkový počet hodnoceni 1008
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti