Finanční poradna BP: Musíte dávat pozor komu půjčujete


03. 06. 2019  08:00   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - FINANČNÍ PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Dlužníkům a lidem v exekuci se blýzká na lepší časy. O to více si ale nyní musí dávat pozor věřitelé. ČTĚTE DÁLE!

Pravidla pro vstup do insolvence se postupně pro dlužníky zlepšují. V případě realizace plánů politiků by do insolvence mohl vstoupit prakticky každý dlužník a to i přesto, že nesplatí za 7 let insolvence ani třetinu svého dluhu. Co je výhodné pro dlužníky však nemusí a také často není výhodné pro věřitele.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, chci se zeptat jestli mi hrozí nějaká rizika a problémy kdy půjčím peníze na smluvu svému zeťovi. Potřebuje peníze na rozjezd podnikání a dcera mě požádala, že jsem jediný kdo jim v tom může pomoci. Vše bude zajištěno smlouvou, tak by se nemělo stát, že o peníze přijdu. Je to tak? Nebo se může něco stát a peníze bych zpět nedostal? V právu se vůbec nevyznám, tak se chci zeptat, jestli mu půjčit mám, nebo raději ne, nebo co z toho spíš pro mě vyplývá za rizika?

Odpověď odborníka:

Dobrý den, jestli máte půjčit svému zeťovi se mě opravdu neptejte. Nemohu Vám radit, zda někomu půjčit máte či nemáte. Toho člověka vůbec neznám, stejně jako neznám Vás. Nicméně na rizika Vás upozornit musím. Jako věřitel se dostáváte do poměrně problematické pozice, kdy za současného stavu a v případě insolvence dlužníka můžete o veškeré své prostředky, které mu zapůjčíte přijít. Za prvé se dlužníkům snižuje riziko, zejména regulací nákladů na vymáhání dlužných částek. Cílem státu je, aby se na soudy obracelo v případě banálních částek, například do 10 tisíc korun co nejméně lidí. Tedy to znamená, že věřitelé by měli u nižších částek spíše mávnout rukou a částky nevymáhat. Současně se snižují nároky na dlužníky k tomu, aby mohli vstoupit do insolvence a svých dluhů se zbavit. V krajním případě totiž nebudou muset splatit nic ze svého dluhu, pokud budou alespoň sedm let v insolvenci. Tedy věřitele v takovém případě o své prostředky, či o většinu z nich přijdou.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI NALEZNETE V NAŠÍ FINANČNÍ PORADNĚ ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.04069 / Celkový počet hodnoceni 467
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti