FT: Nová bankovní daň zkrouhne zisky bank až o 25 %


12. 01. 2011  13:11   |   BP.com   |   komentářů (4)

Nová bankovní daň může mít na některé banky zdrcující dopad. Informoval o tom pondělní deník Finacial Times. Největší díl zisku před zdaněním odepíše francouzská Credit Agricole.

Bankovní daně v Evropské unii finanční ústavy připraví až o čtvrtinu zisků, jak informoval deník Finacial Times v úvodu tohoto týdne. Daň, kterou ratifikovalo již deset zemí: Velká Británie, Německo, Francie, Belgie, Dánsko, Kypr, Rakousko, Portugalsko, Maďarsko a Švédsko, má zabránit dopadům na veřejné finance, potažmo daňové poplatníky.

Největší dopad by nové regulační opatření, které dle zastánců posílí finanční sektor a eliminuje morální hazard, mělo mít na francouzskou Crédit Agricole. Ta by podle zmiňovaného deníku měla přijít až o 24 procent zisku před zdaněním. Podobně tvrdě dopadne na nizozemskou bankovní skupinu ING, ta by skrze tuto regulaci odepsala 21 procent zisku před zdaněním. Danske Bank by odepsala 15 procent zisku, píše FT.

Systém zdanění se nicméně v každé ze zemí liší, zpráva EU však počítá s tím, že v průměru zasáhne zhruba 0,05 procenta bankovních pasiv (závazků). V některých zemích to ale bude více. Velká Británie počítá se zavedením bankovní daně už v letošním roce, má mít dopad na 0,075 procenta celkových pasiv.

Česká republika se ke státům, které zavedení této daně akceptovaly, rozhodně nepřidala. A ani to nemá v plánu. Centrální bankéři České národní banky v čele s guvernérem Miroslavem Singerem dlouhodobě patří mezi nejtvrdší kritiky této nové regulační vlny, tzv. postlehmanbrotherovské regulace.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97143 / Celkový počet hodnoceni 700
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5

FT: Nová bankovní daň zkrouhne zisky bank až o 25 %

Re: Re:
Ja nenapsal nic o Cechach... :)...
Re:
připadá Vám, že by se něco takového dělo v česku? pokud dobře vím a dobře jsem četl, tak ČNB je zása...
Re: Ztrata zisku
To jste rekl presne, klienti to zaplati. Staci par zmen v pasmovym uroceni, nejaky ten novy poplatec...
"Ztrata" zisku
No a schvalne koho banky podoji, aby se jim zisk srovnal? :-(...
Diskutovat


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti