Hedvika zapomněla formálně zrušit svůj účet. Chtějí po ní pokuty


20. 04. 2017  00:24   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

KAZUISTIKA: Hedvika zapomněla při přechodu k jiné bance zrušit svůj starý běžný účet. Nepostupovala totiž při změně banky podle kodexu mobility. Banka po ní chce tučné pokuty. ČTĚTE DÁLE!

Slečna Hedvika měla u své banky zřízen běžný účet už od svých dvanácti let, kdy jí ho ještě bez poplatků zřizovala její matka. Začátek vypadá optimisticky, bohužel je tento příběh spíše smutný. Účet Hedvika využívala zhruba do svých osmnácti let, kdy porovnáním s jinými finančními ústavy vlastně zjistila, kolik peněz ročně vyhodí jen tak z okna za bankovní poplatky.

Zřídila si proto účet u jiné banky, kde vedení a správa účtu byla levnější a pro ni výhodnější. Na starý účet pozapomněla a vůbec jej nevyužívala dlouhých osm měsíců. Existenci nepoužívaného účtu Hedvice připomnělo až převzetí dopisu s výzvou, aby uhradila 150 korun za naběhlé poplatky. To by Hedvika ještě brala. Bylo její chybou, že účet včas nezrušila a nechala ho existovat bez užitku téměř rok. Dále však v dopise bylo napsáno, že banka Hedviku vyzývá k úhradě částky navýšené o poštovné, debetní úrok a 200 korun na úhradu poplatků dle sazebníků dané banky.

Hedviku překvapilo, proč má celkem platit 350 korun, když na účtu jsou naběhlé poplatky „pouze“ za 150 korun? Konečně, vlastně je to důkaz, že udělala dobře, že tuto banku opustila. Raději tedy neváhala a šla okamžitě účet nejen zrušit, ale i zaplatit dalších 200 korun, které po ní banka požadovala.

Asi po třech týdnech přišla Hedvice další upomínka, že účet nelze zrušit, protože podpisový vzor se neshoduje s tím, který měla ve svých dvanácti letech. Pochopitelně. Je třeba znovu zažádat o zrušení. Celý proces zrušení účtu začal nabírat na pikantnosti. Totiž za další týden, tedy již měsíc od prvního rušení účtu a doplatku, přišla druhá výzva, upomínka k uhrazení dlužné částky. Z dopisu banky vyplynulo, že i přes předchozí úhradu požadované částky na účtu banka eviduje dalších 63 korun.

Banka opět vyzvala Hedviku, aby tuto částku uhradila a současně uhradila poštovné a debetní úrok a dále už těžko uvěřitelných 400 korun na úhradu poplatků. Sečteno a podtrženo, Hedvika i po uhrazení 350 korun byla nadále v mínusu 63 korun, protože účet vlastně zrušen nebyl. Proto ji banka zaslala druhou upomínku, druhý doporučený dopis, za který si dle sazebníku naúčtovala poplatky za dalších 400 korun. I takto někdy vypadá proces rušení bankovního účtu.

CELÝ SERIÁL O FINANČNÍ GRAMOTNOSTI NALEZNETE ZDE!

hlava_papiryČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.0528 / Celkový počet hodnoceni 625
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti