Hyde park - Bankovní poplatky nechválíme


19. 05. 2015  00:33   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Náš čtenář komentuje článek ospravedlňující bankovní poplatky a také protireakci Patrika Nachera. Bankovní poplatky určitě nejsou to co by lidé schvalovali. I když to samozřejmě neplatí bezvýjimečně.

Náš čtenář a komentátor reaguje na článek, který vyšel na serveru www.penize.cz a který ospravedlňuje bankovní poplatky. Následně pak reakce směřuje i na článek Patrika Nachera, který reaguje na úvahy v tomto článku uvedené.

Článek Patrika Nachera a článek velebící bankovní poplatky, na který Patrik Nacher reaguje naleznete ZDE!

Ve zkratce jde o polemiku o prospěšnosti, nutnosti či oprávněnosti bankovních poplatků. Článek pana Endera se snaží ospravedlnit bankovní poplatky a říká, že je vlastně dobře, že banky vybírají poplatky, protože jinak by se museli věnovat jiným, rizikovějším investicím, nebo by musely zvyšovat úroky u svých úvěrů. Ani s jedním tvrzením však Patrik Nacher nesouhlasí.

Komentář Jaroslava:

Dobrý den, zaujala mě hádka pánů Endera a Nachera na serveru Peníze. Když jsem si nejprve přečetl první článek, zdál se mi logický a poměrně přesvědčivý. Pan Ender říká že když by nebyly poplatky, které přeci jen nejsou nějak závratně vysoké, banky by přistoupily ke zvýšení úroků u úvěrů. V podstatě pán řekl to, s čím i já souhlasím, tedy, že pokud by banky nezískaly své zisky z jedné činnosti, nahradí si to na činnosti jiné a stejně to vždycky pouze v jiné formě zaplatí klient. Proto bychom měli být rádi, že zaplatíme svůj poplatek, ale úroky jsou relativně nízké a to třeba i u hypoték. 

Následně jsem si přečetl článek od pana Nachera a svůj názor a náhled jsem dosti poupravil. Pan Nacher je skutečně věcnější a používá i konkrétní příklady, které podporují jeho názory. Z článku mi pak vyplynulo, že bankovní poplatky skutečně nejsou nutné k tomu, aby banka mohla dosáhnout zisku a to přesto, že nebude zvyšovat ceny jiných svých produktů například půjček. Takto již nyní pracují nízkonákladové banky, které mají minimální poplatky, úroky mají srovnatelné s velkými bankami a přesto dosahují zisku. Asi by bylo dobré v této věci nalézt kompromis, jak se uvádí na závěr těchto článků. Některé poplatky ať existují, ale ať za ně banky poskytují nějakou kvalitu a komfort svým klientům, pak může být i poplatek odůvodněný.

Reakce naší redakce:

Naše redakce se samozřejmě ztotožňuje s tím, co napsal Patrik Nacher. Dlouhodobý vývoj totiž ukazuje, že přístup k bankovním poplatků a pohled na ně je již od počátku správný. Vývoj vede k tomu, že banky poplatky postupem doby spíše ruší, než že by zaváděly nové a výnos z těchto poplatků již několik let za sebou klesá. Je tedy zřejmé, že poplatky nemusí být nutnou podmínkou k tomu, aby banky byly stabilní a měly dostatečně vysoké zisky. Naopak byly poplatky v minulosti prostředkem jak navyšovat bezpracně zisky bank, aniž by banky nabídly i odpovídající protiplnění. Protiplněním nechápeme to, že banka nám za poplatek vydá naše vlastní peníze z bankomatu či u přepážky, nebo že nám banka za poplatek vůbec vydá výpis z našeho účtu, abychom byli informováni, kolik tam vůbec máme peněz. To vše jsou služby, které by banka měla poskytovat už jen proto, že máme u ní účet, za jehož vedení také mnohým bankám platíme. 

Určitě mohou nějaké poplatky v omezené míře existovat, nicméně mělo by se jednat o poplatky za služby nadstandardní, za služby, které by banka neměla poskytovat v rámci své normální činnosti a v souvislosti s tím, že si u ní schováváme své prostředky, které banka může se ziskem dále používat.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ KOMENTÁŘE V NAŠEM HYDE PARKU NALEZNETE ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.9878 / Celkový počet hodnoceni 492
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti