Hyde park - Jsou mikropůjčky a rychlé půjčky nebezpečné a drahé?


23. 12. 2014  00:31   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (5)

ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Čtenář si stěžuje ve svém diskusním příspěvku na přístup poskytovatelů mikropůjček. Dle názoru čtenáře se jedná o způsob jak dostat lidi do exekucí. Zejména tento způsob podporuje nezodpovědné lidi. Jsou mikropůjčky skutečně obecně nebezpečné?

Z diskuse mezi čtenářem a redaktorem a mimochodem i z diskuse pod články vyplývá, že mikorpůjčky nemusí být škodlivé, ba naopak mají svůj účel a své opodstatnění. Využívají jich lidé s přechodným nedostatkem finančních prostředků, matky s dětmi, zaměstnanci před výplatou apod. Stejně tak neplatí mítus, že mikropůjčka musí být vždy drahá. I dle našeho testu je zřejmé, že lze získat mikropůjčku i za RPSN do 50 % ročně, nikoliv za tisíce procent RPSN. Je ale třeba velmi dobře vybíra a porovnávat nabídky poskytovatelů. 

Příspěvek čtenáře Radima:

Můj známý se dostal do problémů tím že si jednu takovou rychlo půjčku vzal. Rychlý prachy, všechno dobré. Vzal si jednou zdarma, samozřejmě to utratil. Když dostal výplatu, tak půjčku zalátoval i s tučným poplatkem a na konci měsíce si bral znova. Do toho mu vlezly náklady s opravou auta, a to musel nutně udělat a musel už si půjčku prodlužovat. Zaplatil ale zato, zase tučný poplatek. Dneska už je na tom tak, že aby mohl po měsíci splatit tuhle rychlo půjčku, musí si pučovat od známých a pak jim to vracet. Mám dokonce podezření, že si půjčuje už od několika těhle kujónů. 

Rychlo půjčky bych zakázal. Je to mimo kontrolu vlády, protože je to nejčastěji do těch pěti tisíc a navíc je to škodlivý způsob jak zadlužovat lidi. Vždyť ty náklady jsou i třetina půjčky na měsíc! Když se pak ukáže to RPSN, tak je to třeba i 2000 nebo 4000 % za rok! To je šílený.

udiv

Odpověď redaktora:

Mikropůjčky musíme brát a posuzovat jako specifický produkt, který je určen nikoliv každému, ale pouze určitým specifický skupinám osob. Předně musíte brát v úvahu nejen celkové náklady úvěru tedy RPSN v ročním vyjádření. Mikropůjčky se poskytují skutečně naněkolik týdnů, či měsíc a tedy je to krátkodobá půjčka. Vezměte v úvahu, že tento způsob půjček přináší velká rizika nezaplacení a s tím musí poskytovalé v rámci ceny za půjčku počítat. Jednoduchost získání půjčky je totiž také znevýhodněna velkou zneužitelností a nevymahatelností takovýchto nízkých půjček. Pokud by jste uplatnil na mikropůjčky standardní úrok například 15 procent ročně, pak by jste například při půjčce 3000,- Kč zaplatil za měsíční výpůjčku společnosti jen 37 korun. Je zjevné, že ve chvíli, kdy poskytujete takovéto částky, ověřujete bezdlužnost žadatele, posuzujete jeho bezúhonost a posíláte někomu, koho neznáte takovouto částku, nemůže částka 37 korun nahradit vůbec náklady s tím spojené. Ve chvíli, kdy navíc někdo tuto částku nevrátí, by jste potřeboval sto dalších řádně splacených půjček, abych Vám vynahradili jednu o kterou jste nezaplacením přišel. Tento příklad ukazuje, že realtivně vysoký poplatek u mikropůjčky může být skutečně oprávěný.

Mimochodem poplatek za mikropůjčku, tedy za její poskytnutí nemusí být vůbec tak vysoký jak říkáte. I dle našeho testu který jsme prováděli nedávno platí, že jedna ze společností uplatňuje u mikropůjček za obdobných podmínek jako ostatní poplatek pouze necelých 100 korun u půjčky 3 000 korun. Což je na mikropůjčku velmi nízký poplatek. Proto si nepůjčujte hned u prvního poskytovatele, který zašle reklamní sdělení, ale pečlivě si porovnejte nabídky a ceny těchto poskytovatelů. K tomu vám může pomoci i výsledek našeho testu, který naleznete ZDE!

Jinak i dle našich zjištění mohou být mikropůjčky i užitečné. Využívají jich často matky na mateřské dovolené, kterým se zpozdí výplata dávek, využívají je i běžní zaměstnanci, kteří se například před výplatou dostanou do finanční tísně a potřebují pouze na krátkou dobu překlenout období do výplaty apod. Nebýt tak těchto mikropůjček, museli by si půjčovat u pochybných splátkových společností, které lichvářským způsobem následně navyšují úroky a splátky a člověk se tak dostane do dluhové spirály. Těchto příkladů máme z různých vyloučených lokalit spousty.

Maskot spokojený

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

GEEN_vstricnaČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02476 / Celkový počet hodnoceni 929
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5

Hyde park - Jsou mikropůjčky a rychlé půjčky nebezpečné a drahé?

Re: Re:
tak to jsem rád že máš dobrou zkušenost tak já na to zkusím a vezmu si tam rychlo půjčku... ještě mi...
Re: Re:
tak to jsem rád že máš dobrou zkušenost tak já na to zkusím a vezmu si tam rychlo půjčku... ještě mi...
Re:
no vzal jsem si tady penize-pred-vyplatou.cz a bylo to bez problémů... do dnes když potřebuji rychle...

tak to by mě zajímalo kde sis vzal a bylo to bez problémů, protože bych nějakou malou částku si potř...
rychlo půjčka
Lidi já jsem si vzal rychlo půjčku a bylo to naprosto v pohodě... neměl jsem žádné problémy, protože...
Diskutovat


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti