Hyde park: Minimální mzda jako polovina průměrné mzdy? Nesmysl


09. 04. 2019  00:46   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Ministryně práce a sociálních věcí přišla s nápadem jednorázově zvýšit minimální mzdu až na polovinu průměrné mzdy v roce 2020. Nejméně placeným profesím by se tak jednorázově výrazně zvýšil příjem. Vše má ale vždy i své ale..

Zvýšení minimální mzdy sice zvýší příjmy nízkopříjmovým zaměstnancům, a vytvoří tlak na růst mezd ostatních zaměstnanců, na druhou stranu pak takový rychlý růst také zvýší náklady zaměstnavatelů. Zejména pak v manuálních profesích a profesích náročných na ruční práci, bez přispění strojů a robotů pak může zvýšení nákladů znamenat zánik celých oborů. Stručně řečeno zaměstnanec si na zvýšenou minimální mzdu ani nevydělá.

Komentář RobinaOil:

To je hrozně líbivé nabízet lidem zvýšení mzdy, hlavně té minimální a kupovat si před volbama jejich hlasy. Kdo by nechtěl někomu přidat a přilepšit, ale dělat to takhle nesmyslně mi přijde úplně populistické. Zvyšovat minimální mzdu na polovinu průměrné mzdy nemá ekonomické opodstatnění. Jako bychom řekli, že v ekonomice nemůže být třeba málo kvalifikovaná práce, pro nevzdělané lidi, nebo práce, která prostě nemusí až tolik vydělávat zaměstnavateli. Například lidé se zdravotním postižením pracují často manuálně a pomalu a ten výsledek a přínos pro zaměstnavatele představuje jen něco málo nad náklady, které zaměstnavatele stojí ta mzda. Často se nízké mzdy ani neobejdou bez dotací. Když pak zvýšíme minimální mzdu takhle rychle a strmě, tak prostě ta práce člověka stojí podnikatele víc, než vůbec vydělá. Tam je pak řešení prostě ukončit činnost a člověka se zdravotním postižením prostě propustit. Může se to týkat i desítek tisíc lidí. Tím jim opravdu pomůžeme. V jiných případech pak budou zaměstnavatele muset na lidi s horší pracovní morálkou, nebo nasazením, nebo na OZP tlačit a přidávat jim práci a náročnost práce, aby si pak vůbec na zvšenou mzdu vydělali. Prostě i sociálně demokratičtí ministři si musí uvědomit, že každé vydání má svou druhou stranu a nic nepadá z nebe jen tak a zdarma.

Reakce našeho serveru:

S vaším hodnocením se určitě můžeme ztotožnit. Nejsme přímo proti zmrazení výše minimální mzdy, ale její nárůst by měl být pozvolný a plynulý. Měl by růst každým rokem, ale tak, aby zvyšování minimální mzdy představovalo přiměřený tlak na zvyšování produktivity práce i u těch nejméně placených profesí a pozic. Mělo by se tedy jednat spíše o motivační tlak na zaměstnavatele, než o strmé a rychlé zvyšování, které nutně povede v mnoha profesích k zániku pracovních míst. Je to plošné opatření, které pak vůbec nevnímá specifika různých zaměstnání a zaměstnaných lidí a skupin, jako právě například v případě lidí se zdravotním postižením, jak uvedl čtenář. Růst minimální mzdy by tak měl dosahovat od 800 do 1000,- Kč ročně.

DALŠÍ NÁZORY A KOMENTÁŘE NAŠICH ČTENÁŘŮ A REAKCE NAŠEHO SERVERU NA AKTUÁLNÍ TÉMATA NALEZNETE ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98246 / Celkový počet hodnoceni 285
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti