Hyde park: Růst zdanění cigaret a alkoholu je chyba


14. 05. 2019  07:49   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

ÚTERNÍ SERIÁL – HYDE PARK: Čtenář odmítá ve svém komentáři zvažovaný rázný růst zdanění cigaret a alkoholu. Opatření prý povede k daňovým únikům.

Zdanění cigaret, alkoholu nebo hazardu v České republice rozhodně nepatří k nejvyšším v Evropě. I tak se návrh ministryně financí Aleny Schillerové setkal s poměrně velkou kritikou zejména kuřácké části veřejnosti. Pro kuřáky je to během několika let další velká rána.

Nejprve přišli kuřáci o možnost kouřit v restauračních zařízeních a hospodách a nyní je zřejmě čeká zdražení cigaret až o deset procent, tedy o více než 10 korun na krabičku. K tomu zdražení alkoholu o dalších třináct procent.

Komentář LukaseP.:

Kuřáci jsou znovu nejsnadnější oběť státu, jak vytáhnout peníze z našich kapes. Na jednu stranu se peníze vyhazují, přidává se neschopným úředníkům, kteří nejsou schopni ani urychlit stavební řízení, a zaplatit to máme my. Přitom zdanění už dosahuje takové výše, že se vyplatí daně obcházet a kupovat cigarety načerno. Zdražení o deset korun na krabičku je fakt hodně a třeba chudší lidi už si radši cigarety zabalí z levnějšího tabáku, než kupovat krabičku za 110 nebo 120 korun. A když kuřák ještě pije tvrdší alkohol, který má zdražit o 13 procent, tak už to bude opravdu síla. Hlavně, že je koho odrbat.

Reakce našeho serveru:

Se zdražením cigaret ani tvrdého alkoholu nemáme vůbec žádný problém. Ceny alkoholu i cigaret jsou v sousedních zemích výrazně vyšší, včetně vyššího zdanění. Navíc konzumace a spotřeba těchto látek je stále poměrně vysoká a pokud vyšší zdanění povede k poklesu užívání, tak to lze určitě přivítat. Náklady na léčení či nemoci způsobené tabákem nebo alkoholickými nápoji představuje více než sto miliard korun. V realitě je také zdanění hazardu, alkoholu a cigaret nejprůchodnějším způsobem zvýšení zdanění a tedy získání zdroje financování do státního rozpočtu. Právě příjmy státního rozpočtu se od počátku roku zvyšují výrazně méně, než stát plánoval.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ KOMENTÁŘE NAŠICH ČTENÁŘŮ NALEZNETE ZDE!


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.96154 / Celkový počet hodnoceni 104
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti