Jak s penězi hospodaří ženy a jak muži


23. 05. 2011  14:02   |   Tomáš Kofroň   |   komentářů (0)

„Muži jsou tu proto, aby peníze vydělávali, a ženy proto, aby je utrácely.“ Zdá se vám to příliš diskriminační a nemoderní tvrzení? Ta doba, kdy to ani jinak nešlo, je naštěstí za námi, ale to, že ženy utrácejí přeci jenom šikovněji, platí i dnes. Výzkum Raiffeisenbank potvrdil, že ženy jsou při nakládání s penězi opatrnější a pečlivější. Ale abychom mužům jen nekřivdili – mají zřejmě lepší paměť a jsou většími příznivci internetbankingu, nákupů na internetu a elektronických peněženek.

Ženy si pečlivě kontrolují účtenky a výpisy z účtu Většina lidí při nákupech v tuzemských obchodech používá k úhradě jak hotovost, tak platební kartu. Jinak je tomu ale u služeb, kde jednoznačně převládá platba v hotovosti, dokonce 36 % žen (oproti
20 % mužů) za služby platí vždy jen hotově. Hotovost také kraluje při nákupech zboží i služeb v zahraničí, kdy jí dává přednost téměř 45 % všech respondentů. „Přitom právě při nákupech v zahraničí se výhody platebních karet ještě násobí, vezmeme-li v potaz pohodlí, bezpečí i směnný kurz,“ říká produktová manažerka Raiffeisenbank Věra Vajlíková Horská. Ženy si více dávají pozor na to, jestli jim zboží nebylo naúčtováno dvakrát a zda ceny odpovídají. Účtenky si totiž kontroluje 63 % žen oproti 52 % mužů. Naprostá většina si zároveň účtenky schovává kvůli záruce na zakoupené zboží., Naopak více než 4 % mužů (a necelá 2 % žen) tvrdí, že účtenky si kvůli záruce nikdy neschovávají. Ženy také věnují více pozornosti výpisům ze svého bankovního účtu. Všechny položky si vždy nebo většinou projde 89 % a dlouhodobě si je schovává 87 % žen, oproti 77 %, resp. 78 % mužů.   Muži lehkovážněji zacházejí s platební kartou „Pro nákupy na internetu stačí znát pouze číslo karty, její platnost a trojmístné číslo v podpisovém proužku karty. O to víc je překvapivé, že celých 11 % mužů a 7 % žen nechává personál v restauraci vzdálit se s jejich kartou, když opis zmíněných údajů je otázkou okamžiku,“ dodala Věra Vajlíková-Horská. Platby kartou na výpisu z banky si vždy kontroluje 64 % žen, u mužů je to 55 %. Při výběru hotovosti z bankomatu 61 % žen vždy vyhledá bankomat vlastní banky, zatímco u mužů je to důležité jen pro 47 % z nich. V tomto ohledu jsou ženy spořivější, více jim vadí zbytečně velké poplatky spojené s výběrem z bankomatu jiné banky. Elektronické peněženky využívají jen muži To, že muži jsou oproti ženám větší hračičkové a příznivci moderních technologií, dokázal i výzkum Raiffeisenbank. Na internetu podle něj alespoň občas nakupuje 62 % mužů (50 % žen), klienty internetbankingu je 52 % mužů (41 % žen). Značný rozdíl je i v oblibě elektronických peněženek pro úhradu internetových nákupů, jejichž využívání uvedlo 5 % mužů, ale jen necelé 1 % žen. Muži zřejmě mají výrazně lepší paměť než ženy (nebo si více věří?), když heslo do internetového bankovnictví má někde zapsáno 24 % mužů, ale 37 % žen. „Alarmující je pro nás zjištění, že 8 % respondentů má heslo do internetového bankovnictví zapsané na počítači, lístečku v peněžence nebo v mobilním telefonu, čímž se pochopitelně vystavují velkému riziku zneužití účtu,“ dodal bezpečnostní expert banky Ivan Pechánek.


Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.98713 / Celkový počet hodnoceni 777
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti