Jan Matoušek: Na půdě ČBA diskutujeme o technickém řešení a standardizaci procesů, ne o poplatcích


20. 12. 2013  15:17   |   BP.com   |   komentářů (0)

Na našem webu jsme se v minulých týdnech opakovaně  věnovali tématu "dotazu úřední osoby" na informace o klientovi dané  banky. Jelikož se zpracování této problematiky v různých bankách liší,  udělali jsme anketu mezi bankami a sondovali, zda by se na odborné platformě České bankovní asociace nemohly vytvořit kroky vedoucí ke  zjednodušení problematiky, třeba jako tomu bylo u Kodexu mobility. Proto jsme se na tuto problematiku zeptali i samotného Jana Matouška, náměstka výkonného ředitele České bankovní asociace.

.

ANKETA MEZI BANKAMI ZDE!

.

BP.COM: Některé banky naznačily, že se o problematice "dotazu úření osoby" na platformě ČBA  diskutovalo či diskutuje. Jak se ČBA dívá na danou problematiku? Existuje  zde prostor pro "doporučení bankám", jak postupovat a zpoplatňovat úkony/účty vedené v exekuci?

Banky na půdě ČBA diskutují technické řešení a standardizaci, která by výrazně zrychlila poskytování informací oprávněným úředním osobám za současného podstatného snížení nákladů na jejich vyřizování ať již na straně banky, nebo na straně dotazující se úřední osoby. Naopak na půdě ČBA nikdy neprobíhala a probíhat ani nemůže diskuse byť jen o doporučení bankám v oblasti zpoplatnění jakýchkoli služeb.

BP.COM: Myslíte, že by situaci pomohlo např. vytvoření instituce "registr  bankovních účtů", např. dle speciálního zákona, ve kterých by se orgány  státní zprávy a úřední osoby rychle orientovaly?

ČBA nabídla státní správě k využití již existující systém plně elektronické a automatizované výměny dotazů a odpovědí, kterou banky již dnes povinně komunikují s exekutory, přičemž jednou z výhod této formy elektronické komunikace jsou její velmi nízké náklady a schopnost časově efektivního poskytování informací. Na základě dobrovolnosti probíhá obdobný systém výměny informací i s Finančními úřady, celními úřady a nově se rozbíhá tato forma komunikace i se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Takový systém je možný zavést i pro ostatní oprávněné osoby v řádů měsíců, nevyžaduje nutně legislativní změny a jeho zavedení má náklady nižší minimálně o dva řády, než by bylo nutné vynaložit na zřízení a provoz Centrálního registru účtů. Navíc  tento systém plně kryje funkce, které by měl nabízet uvažovaný centrální registr, dokonce umožňuje poskytovat více informací než centrální registr. Navíc neznamená potenciálně rizikový zásah do bankovního tajemství a z hlediska bezpečnosti nakládání s  informaci odpovídá nejvyšším standardům ochrany dat.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.03212 / Celkový počet hodnoceni 1370
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti