Karty v letních destinacích využíváme čím dál častěji, meziročně o deset procent


22. 06. 2017  06:39   |     |   komentářů (0)

Češi využívají platební karty na letních dovolených rok od roku častěji. V oblíbených přímořských destinacích – Itálii, Chorvatsku a Španělsku – uskutečnili čeští turisté loni v letních měsících o 10 % více transakcí a utratili o 11 % více peněz než v roce 2015.

„Klienti využívali platební kartu loni mnohem více než při své předchozí letní dovolené a tento trend bude pokračovat i díky rozšiřování akceptační sítě platebních karet v prázdninových destinacích,“ komentuje údaje Jan Zahradníček, analytik produktů ČSOB. 

V roce 2016 utratili klienti ve třech středomořských zemích prostřednictvím karet v průměru 8 820 korun. Nejvíce přitom loni v letních měsících utráceli v Itálii, průměrně šlo o 10 900 korun, ve Španělsku byla průměrná útrata na jednu kartu 9 200 a v Chorvatsku 6 200 korun. 

„Z analýzy dále vyplývá, že 35 % výdajů přes platební kartu jde na ubytování, 25 % na dopravu a 20 % na stravování,“ konstatuje Jan Zahradníček.

 

Čtvrtina lidí už peníze nemění

Podle dat ČSOB a Ery Poštovní spořitelny také neustále roste počet lidí, kteří na zahraniční dovolenou nemění hotovost a vybírají ji z bankomatů až na místě. V roce 2016 v daných letoviscích takto vybírala téměř čtvrtina (24 %) klientů ČSOB a Era Poštovní spořitelny. Průzkum ČSOB o cestovních návýcích Čechů tento trend potvrzuje. 23 % lidí uvedlo, že většinou platí na dovolené kartou a pouze v případě parkování nebo toalet využívají drobné. 

„Nejvíce přitom klienti vybírají hotovost v Chorvatsku, konkrétně 29 % ze všech uskutečněných transakcí představovaly výběry peněz. V Itálii takto vybíralo hotovost 20 % lidí, ve Španělsku pak 17 %," uzavírá Jan Zahradníček.
Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02247 / Celkový počet hodnoceni 89
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti