Každý osmý má větší strach ze ztráty zaměstnání než před rokem


10. 01. 2014  13:57   |   tz   |   komentářů (0)

Každý pátý zaměstnanec se obává o svoji práci, tři čtvrtiny z nich přitom uvádějí, že k tomu mají reálný důvod a dvě třetiny mají větší strach ze ztráty zaměstnání než před rokem. Naopak zcela jistých si je svou prací 22 procent lidí. Údaje vyplývají z průzkumu, který pro společnost Cetelem realizovala agentura Stem/Mark.*

Práci by přitom chtěl změnit každý devátý zaměstnanec, dalších 22 procent sice nezastává jednoznačný postoj, ale přiklání se k tomu, že by práci spíše chtělo změnit. Naopak ze své současné práce by neodešel každý čtvrtý.

Mezi nejčastější důvody touhy po změně zaměstnání patří vyšší plat či mzda, což uvedla téměř polovina (45 procent) těch, kteří o změně pracovního místa více či méně uvažují. Druhým nejčastějším důvodem je nepříjemná atmosféra na pracovišti (11 procent). Každý jedenáctý (9 procent) by chtěl pracovat blíže svého bydliště a pro osm procent lidí je důvodem pro změnu to, že se jejich práce pro ně stala stereotypem. Každý čtrnáctý (7 procent) by chtěl pracovat na vyšší pozici a každý dvacátý na jiný úvazek. Necelá čtyři procenta lidí se pak cítí ve stávající práci nevyužitá. Téměř polovina (47 procent) těch, kteří by rádi změnili zaměstnavatele, se však tohoto kroku zároveň obává. Zajímavé je také zjištění, že 40 procent zaměstnanců nevyčerpá veškerou dovolenou, na kterou má v daném roce nárok.

Oproti době před jedním rokem je se svou prací celkově více spokojen každý čtvrtý, méně pak každý šestý. Důvodem větší spokojenosti je zejména finanční ohodnocení a náplň práce, což oboje uvedlo 60 procent spokojenějších zaměstnanců. Téměř každý třetí pak uvedl, že důvodem je kolektiv. Za menší spokojeností pak stojí opět především finanční ohodnocení (64 procent), dále náplň práce (37 procent) a na třetím místě skončil opět kolektiv (25 procent). Průzkum také potvrdil, že muži jsou více zaměřeni na výši platu či mzdy, ženy zase více řeší vztahy se svými kolegy a kolegyněmi.

S finančním ohodnocením je spokojeno 15 procent zaměstnanců, spíše spokojeno dalších 43 procent. Přesto ale téměř polovina (42 procent) je s výší platu či mzdy prakticky nespokojena, každý devátý zaměstnanec je přitom vysloveně nespokojen. S náplní práce je spíše či absolutně nespokojena podstatně menší část lidí, konkrétně 11 procent respondentů.

Při hledání nového zaměstnání hraje pro lidi největší roli výše platu či mzdy. Obecně se na tom shodli ti, kteří v současné chvíli zaměstnání mají a zároveň ti, kteří jsou nezaměstnaní a práci si hledají. Přesto ale výše financí hraje větší roli pro zaměstnané. Maximální důležitost jí přiřadilo 55 procent dotázaných, v případě nezaměstnaných 45 procent.  Zaměstnaní také více hledí i na případné bonusy a prémie a zaměstnanecké výhody, jako jsou například stravenky, penzijní připojištění či životní pojištění. Z průzkumu Cetelemu rovněž vyplynulo, že pro lidi hledající práci je důležitější dojezdová vzdálenost z místa bydliště, a pro ty, kteří práci mají, je při hledání nového místa zase důležitější náplň práce.

*1010 respondentů, prosinec 2013Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00346 / Celkový počet hodnoceni 578
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti