Klienti bank budou mít díky směrnici lepší přehled o penězích


20. 12. 2017  13:38   |     |   komentářů (0)

Nová evropská směrnice o platebních službách (PSD2) přinese klientům bank v příštím roce lepší přehled o svých financích na jednom místě, protože ty budou muset umožnit přístup k účtům jiných finančních institucí. Další výhodou bude širší nabídka služeb od nebankovních poskytovatelů, například správy financí, míní experti. Peněžní ústavy budou náhled na účty u jiných bank zavádět postupně. 

Směrnice přinese bankám a finančním institucím povinnost umožnit poskytovatelům finančních služeb přístup do svých interních systémů. "Umožní, aby lid é mohli prostřednictvím aplikací, tedy IT řešení třetích stran, například zadávat pokyny, zjišťovat výpisy z učtu i informace o stavu svého majetku. Lidem tak usnadní ovládání všech účtů přes mobil, přes jednu aplikaci, i když je mají vedené u více bank či finančních institucí," řekl ČTK šéf právního oddělení Partners Stanislav Holeš.

Nevýhodou může být to, že pokud si klient dostatečně neověří kvalitu a důvěryhodnost poskytovatele aplikace, riskuje, že se údaje o jeho účtech dostanou, kam nemají. Manažerka bankovních služeb Partners Dagmar Prajzlerová upozornila na to, že směrnice má ambici dát poskytovatelům platebního styku jednotná pravidla, posílit bezpečnost celého systému a zajistit transparentnost pro spotřebitele (například jednotné poplatky za platby kartou). Novými hráči na trhu mohou být třeba Google, Amazon nebo Apple, podotkla. Analytik Broker Consulting Martin Novák uvedl, že z pohledu koncových uživatelů se očekává rozvoj a vývoj nových platebních služeb, které by měly přin&ea cute;st ještě vyšší ochranu dat. Mělo by podle něj také dojít ke sjednocení a snížení poplatků. Toho by se mohlo docílit zvýšením subjektů na trhu, které budou moci nabízet platební operace.

Česká spořitelna v příštím roce klientům umožní přístup k účtům jiných bank. "Služba George umožní klientům spravovat všechny jejich bankovní účty jednoduše z jednoho místa. Ušetří tak čas i stres a získají lepší přehled nad svými výdaji," uvedl ředitel digitálního bankovnictví spořitelny Filip Zeman.

Komerční banka v souvislosti se směrnicí koncem února představí novou službu pro malé podniky, kterou bude zajišťovat ve spolupráci s Fintech společností Fakturoid. Dále podle mluvčího Pavla Zúbka zpřehlední ovládání internetového bankovnictví a zavede nové způsoby přihlašování do něj. "Později také umožníme klientům správu účtů z jiných bank v prostředí internetového a mobilního bankovnictví KB," dodal.

Také další banky přístup k účtům jiných bank postupně chystají. "Tuto možnost do budoucna nevylučujeme. Chceme, aby klient mohl spravovat více účtů jednodušeji, ale zároveň měl všechny data dobře zabezpečeny, což je nejvyšší prioritou," řekl ČTK mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Náhled na účty u jiných bank v internetovém nebo mobilním bankovnictví Raiffeisenbank plánuje až po zavedení všech regulatorních požadavků vyplývajících ze zákona o platebním styku, tedy nejdříve ve druhé polovině příštího roku doplnila mluvčí banky Petra Kopecká.

Primárním cílem směrnice PSD2 je vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby prostřednictvím standardizace regulace bank a nových poskytovatelů platebních služeb, kteří přicházejí na trh v důsledku nové digitální éry. Chce odstranit vstupní bariéry, čímž má přispět k posílení bezpečnosti platebního systému a poskytování nových platebních služeb.


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3 / Celkový počet hodnoceni 174
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti