Klientský index – II. čtvrtletí 2015. Průměrné bankovní poplatky 180 Kč měsíčně


23. 07. 2015  00:01   |   Patrik Nacher   |   komentářů (0)

Od Nového roku 2013 došlo ke změně při výpočtu Klientského indexu. Nově se vyčísluje čtvrtletně. K tomuto kroku došlo z důvodu, aby se do hodnocení účtů s nejnižšími náklady dostalo co nejvíce typů účtů z důvodu vypovídací hodnoty dat. Přesto dostatečná vypovídací hodnota stále nemůže být dosažena u všech účtů na trhu.

Kalkulátor bankovních poplatků s Klientským indexem se liší od ostatních kalkulátorů vyskytujících se na trhu (např. www.finparada.cz) apod. Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů. Kalkulátor tak odráží přesné náklady, které klienti ve skutečnosti platí svým bankám. Jedná se o přesné monitorování položek sazebníku: hlavně kolikrát klienti využívají dané služby a jakou částkou jsou zpoplatněny. Z tohoto důvodu, pokud se jedná o aktivního klienta, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny. Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně.

Alternativní pohled na poplatky poskytuje Bankovní index, který analyzuje nejvhodnější bankovní účty pro 4 základní skupiny klientů. Pro získání individualizovaného přehledu o trhu je ovšem nejlepší použít Kalkulátor bankovních poplatků.

Hodnota Klientského indexu se v druhém čtvrtletí 2015 snížila o 4 koruny na 180 Kč. Rozdíl je v mezích statistické chyby.

V prvním čtvrtletí 2015 vzrostla hodnota Klientského indexu o 3 Kč na historické maximum 184 Kč. V druhém čtvrtletí došlo k jeho poklesu o 4 Kč na 180 Kč. Tato hodnota je nejnižší za poslední rok.

Toto snížení mohlo být vyvoláno několika aspekty: snížená aktivita klientů (skončily povánoční výprodeje, nezačaly ještě letní dovolené a s tím spojené výběry ze zahraničních bankomatů či bankomatů cizích bank apod.). V tomto čtvrtletí také došlo ke zvýšení zájmu od respondentů „nízkonákladových kont“ (doposud převládali klienti především velkých bank). V neposlední řadě došlo k následujícím zajímavým změnám v nabízených produktech i poplatcích. První se týkaly ERA banky u Osobního účtu. Došlo ke zrušení bonusu 8 Kč za měsíc k vedení účtu při elektronicky zadaných odchozích platbách. Zdražil také měsíční výpis poštou ze 13 Kč na 20 Kč. U Online účtu je uplatněna nová podmínka k jeho vedení. To je zdarma, pokud průměrný měsíční zůstatek v předchozím měsíci neklesne pod 15 000 Kč. Při nižším zůstatku je účtováno 50 Kč. Zdražuje výběr hotovosti platební kartou na přepážce ze 100 Kč na 200 Kč a mění se výpočet poplatku za výběr z bankomatu v zahraničí na paušálních 100 Kč.

Pozitivnější novinou je uvedení ČSOB Plus konta, kterým se ČSOB chce zařadit vedle bank nabízejících zdarma vedené účty. A jako u dalších bank, je tomu s podmínkou, že na účet je zasláno minimálně 15 000 Kč v každém měsíci. Při nesplnění je účtováno 99 Kč měsíčně. Účet dále zdarma nabízí neomezené tuzemské elektronické transakce, bezkontaktní debetní kartu Debit MasterCard a s ní neomezené výběry z bankomatů ČSOB zdarma, a navíc povolené přečerpání. Podobný pokus, tentokrát ze strany GE Money Bank, sice neobsahuje podmínku zůstatku, ale je značně štíhlejší. Zrušení účtu Konto Genius Start následuje nabídka účtu Konto Genius Basic, jehož vedení včetně měsíčních elektronických výpisů je zdarma. K tomu je ale už zdarma pouze zúčtování příchozích plateb (mimo položek vzniklých z inkas).

Poslední změna se týkala Komerční banky a přinesla zdražení z 60 Kč na 75 Kč pro výběr hotovosti v Kč z běžného korunového účtu (stejné zdražení se týká též výběru hotovosti v cizí měně z běžného účtu znějící na tuto měnu). Toto zvýšení zapříčinilo drobnou ztrátu pozice u jejich konta MůjÚčet.

Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: II. čtvrtletí 2013 - II. čtvrtletí 2015

  Klientský index nový

Zdroj: www.bankovnipoplatky.co

V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR.

       Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za II. čtvrtletí 2015

ÚČET

Průměrné náklady v Kč

Equa bank Běžný (aktivní klient)

7

mBank mKONTO

27

Air Bank Malý tarif

41

Fio Běžný účet

42

ERA Online účet

82

Air Bank Velký tarif

100

Sberbank Fér konto Varianta Start

119

Komerční banka Můj účet s odměnou 50 %

121

Raiffeisen bank eKonto KOMPLET (splnění obratu)

129

ČSOB Aktivní konto

148

ERA Osobní účet

149

      Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Pořadí „nízkonákladových“ účtů do 150 Kč/měsíc se ani v tomto čtvrtletí příliš nezměnilo. V tomto čtvrtletí však nebylo dostatek validních dat od UniCredit Bank s U kontem, které minulé čtvrtletí obsadilo druhou pozici s 26 Kč.

Po minulém čtvrtletí došlo spíše k poklesu průměrných nákladů u jednotlivých účtů.  Do tabulky se v tomto čtvrtletí dostaly po dlouhé době i velké banky jako je ČSOB s Aktivním kontem nebo Komerční banka s Můj účet s odměnou 50 %. Těsně se do tabulky do 150 Kč nevešla KB s Můj účet s odměnou 100 %, kde v tomto kvartálu došlo k prudkému poklesu průměrných měsíčních nákladů na 155 Kč. Polepšila se i ERA, kde její klienti průměrně zaplatí u Online účtu 82 Kč a u Osobního účtu 149 Kč/ měsíc.

Bankovní účty ostatních bank se nevešly do hranice 150 Kč nebo nebylo dostatek respondentů, aby šlo vyhodnotit validní data (např. ZUNO, UniCredit Bank, Citibank, GE Money Bank, Sberbank a další).

Většině poskytovaných účtů těchto bank se ani tento měsíc nepodařilo dostat pod 150 Kč hranici. Tento aspekt může být způsoben vlivem špatně zvoleného druhu konta u dané banky nebo se jedná o velmi aktivní klienty, kteří provádí více měsíčních operací, než jsou zdarma v rámci balíčku dané banky a chtějí optimalizovat svoje náklady a na Kalkulátoru hledají vhodnější účty.

Další trend na bankovním trhu je především u větších bank, které vybízejí své klienty mít na účtech minimální zůstatky nebo měsíční obraty. Nově například i Plus konto od ČSOB. Při splnění těchto podmínek vychází vedení účtu relativně levně. Otázkou je, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.

Metodiku výpočtu ke klientskému indexu najdete zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/klientsky-index---metodika-12507.html

Ing. Ivan Soukal, Ph.D.

Ing. Martina Hedvičáková, Ph.D.Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.90793 / Celkový počet hodnoceni 706
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti