Komentář: Hypotéční sazby už nemají kam klesat


02. 04. 2012  16:57   |   Ondřej Hák   |   komentářů (0)

Úrokové sazby u hypoték, které jsou v ČR stále na jedněch z nejnižších hodnot v historii, v posledních dvou měsících mírně rostly. Úrokové sazby hypoték sjednaných v březnu by vzhledem k začátku hlavní hypoteční sezony měly zůstat na únorových hodnotách. Průměrná úroková sazba, měřená společností Fincentrum pomocí Hypoindexu, průběžně klesá už od srpna 2009, kdy dosahovala hodnoty 5,67 %. Od té doby vykázal Hypoindex meziměsíční nárůst pouze šestkrát, z toho dva nárůsty připadají na leden a únor letošního roku, kdy se průměrná sazba zvýšila z prosincových 3,56 % na únorových 3,61 %.

Úrokové sazby u českých hypoték závisí na dvou faktorech. Jednak se historicky prokázala citlivost na změny základní úrokové sazby, kterou nastavuje bankovní rada centrální banky, a jednak je formuje velmi silné konkurenční prostředí – v České republice je k dnešnímu dni registrováno už 14 poskytovatelů hypoték.

Konkurenční boj má aktuálně na úrokové sazby hypoték větší vliv než samotná centrální banka. Z našeho pohledu se v současné době marže hypotečních bank v zápalu boje o klienty pohybují skutečně na minimu, což znamená, že prakticky neexistuje racionální prostor pro jejich další pokles.

.

Základní 2týdenní REPO sazbu drží ČNB na stávající úrovni už od května 2009 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by ji centrální bankéři chtěli měnit. Pokud se základní sazby nezmění, budou se hypoteční sazby v České republice v tomto roce pohybovat velice blízko aktuálních hodnot. V případě, že dojde k navýšení základní sazby ze strany bankovní rady, banky s velkou pravděpodobností tento signál změny trendu využijí a promítnou jej do hypotečních sazeb. Ceny nemovitostí aktuálně ovlivňují především kvalitativní faktory jako je lokalita (velikost sídla, infrastruktura, dopravní dostupnost…) a stavebně technický stav samotné nemovitosti. Kvalitní nemovitosti běžných velikostních parametrů v dobrých lokalitách si udrží svou hodnotu. U ostatních nemovitostí, které zahrnují také bytové novostavby v oblastech s převisem nabídky, je možné očekávat mírný pokles cen v řádu jednotek procent.

 .

To má přímý vliv na chování bank při poskytování hypoték. Dnes se tak více než např. před třemi lety objevují situace, kdy je cena nemovitosti stanovená bankou v rámci vyřizování hypotéky nižší než cena, za kterou zájemce o hypotéku nemovitost kupuje. Banky totiž promítají do posuzování hypoték i očekávání, jak se změní cena nemovitosti v nejbližších měsících a letech.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3 / Celkový počet hodnoceni 987
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti