Komentář k dnešní zprávě Českého statistického úřadu k životním podmínkám českých domácností


10. 04. 2018  21:51   |     |   komentářů (0)

Jiří Schwarz, ekonom a člen dozorčí rady Expobank CZ a.s.: „Ekonomický růst posledních let se promítá do zlepšených životních podmínek českých domácností. V roce 2017 nadále rostly jejich čisté peněžní příjmy. Proto vloni mohly rekordně růst jejich výdaje. V důsledku růstu příjmů domácností se již čtvrtým rokem snižuje podíl nákladů na bydlení v celkových rozpočtových výdajích domácností. I přes tento pokles se nedaří snižovat zadluženost domácností, v jejichž rozpočtu náklady na bydlení představují nejvýznamnější výdajovou položku.

Alarmující skutečností se stává problém příjmové chudoby u obyvatel nad 65 let. Téměř čtvrtina z nich žije pod hranicí 70 % mediánu srovnatelného disponibilního příjmu. Za posledních pět let se jejich počet zvýšil o třetinu.

Pod hranicí příjmové chudoby, která představuje 60 % mediánu srovnatelného disponibilního příjmu, žije více než 10 % obyvatel starších 65 let, přičemž za posledních pět let se jejich počet zdvojnásobil. Je zarážející, jak rychle se statisticky zhoršují finanční podmínky lidí ve starobním důchodu po celoživotním pracovním úsilí. Je to jeden z důsledků stále odkládané penzijní reformy, která se stává velkou výzvou pro budoucí českou vládu.“


 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.99517 / Celkový počet hodnoceni 207
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti