Letos se české ekonomice dařilo, příští rok je s otazníkem


11. 12. 2018  03:39   |   Tisková zpráva   |   komentářů (0)

Letošní rok byl pro českou ekonomiku velmi úspěšný, a to i přesto, že kvůli vyčerpávajícím se kapacitám tempo hospodářského růstu zaostává za výsledky předcházejících dvou let.

Rok 2019 s sebou přináší četná rizika, která mohou negativně ovlivnit tuzemské hospodářství, předpovídají makroekonomičtí analytici z ČSOB. Mezi hlavní rizikové faktory patří zpomalení světové ekonomiky a z toho plynoucí, ochabnutí zahraniční poptávky po českém zboží, rozkolísané ceny komodit, vývoj v Číně a rostoucí vliv politického populismu v Evropě.

Hlavním tahounem české ekonomiky již není průmysl. Jeho žezlo převzaly služby spolu se stavebnictvím, které v současnosti zažívá opožděnou konjunkturu. I nadále zůstává naše hospodářství silně proexportně orientované a citlivě reaguje na dění v zemích hlavních obchodních partnerů. A jak už je patrné několik posledních měsíců, tamní optimismus již vystřídala opatrnost či dokonce skepse, což nepochybně ovlivní i výsledek české ekonomiky v příštím roce.

Růst světové ekonomiky začíná ochabovat. Vnějších rizik, která mohou v příštím roce negativně ovlivnit hospodářský výkon České republiky, neubývá, ale spíše přibývá,“ varuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. Zároveň doporučuje českým firmám nejlepší obranu - soustředit se na uplatnění svých komparativních výhod, omezit neproduktivní náklady, promyšleně inovovat a dbát na udržení vysoké flexibility výroby. „Kdo to dokáže, může do roku 2019 vstupovat s optimismem,“ shrnuje Martin Kupka.

Tuzemské firmy už přitom mnohokrát dokázaly, že se na nové podmínky dokážou adaptovat velmi rychle. „Vyhlídky české ekonomiky proto zůstávají i nadále pozitivní. Pomalu a jistě by měla pociťovat plody nedávných investic, které jí pomohou alespoň částečně překlenout nedostatek pracovníků,“ předpovídá Petr Dufek, analytik ČSOB. Podle něj je hlavním rizikem příštího roku vývoj poptávky po českém zboží na evropském trhu, a zvláště pak zájem o osobní automobily vyráběné v České republice. „Rizika dalšího vývoje proto vidíme i nadále především v zahraničí,“ dodává Petr Dufek.

Nejde přitom jen o samotný zájem o české zboží a služby v zahraničí, ale i o dění na finančních trzích, které, jak již mnohokrát dokázaly, nejsou vzájemně imunní a dokážou velmi rychle přenášet finanční nákazu z jedné země do druhé. Své by o tom mohla vyprávět i koruna. „Příští rok čekáme nárůst tržního napětí a zpomalování jak vyspělých, tak rozvíjejících se ekonomik,” říká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00813 / Celkový počet hodnoceni 246
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti