Města konkurují bankám kreditkami (Deníky, Zlínské noviny, 5.6.2006)

01. 01. 2005  01:00   |   Alena Adámková   |   komentářů (0)

Řada měst nyní začíná úspěšně konkurovat bankám. Svým obyvatelům totiž nabízejí univerzální karty, jakési elektronické peněženky, které fungují jako tramvajenka, průkaz do knihovny, studentská karta, umožňují rezervovat si kulturní pořady či platit jimi v hotelích i restauracích.

Města konkurují bankám kreditkami
Zdroj: Zlínské noviny
Datum: 05.06.2006
Název: Města konkurují bankám kreditkami
Podtitulek: Lidé nemusejí mít u sebe tolik průkazek
Ročník: 17
Autor: ALENA ADÁMKOVÁ
Str.: 15
Rubrika: Ekonomika
Oblast: Střední Morava
Zpracováno: 05.06.2006 08:21:45
Identifikace: WZ20060605010005

Text:
Plzeň/ Praha - Řada měst nyní začíná úspěšně konkurovat bankám. Svým obyvatelům totiž nabízejí univerzální karty, jakési elektronické peněženky, které fungují jako tramvajenka, průkaz do knihovny, studentská karta, umožňují rezervovat si kulturní pořady či platit jimi v hotelích i restauracích. Městské karty, které řada měst svým obyvatelům v poslední době nabízí, mají přitom i další výhody. Poplatky při jejich použití jsou nižší než za bankovní operace. Lidé s sebou navíc nemusejí nosit tolik průkazek a karet, stačí jim jedna. Nejdále pokročilo město Plzeň, které tzv. Plzeňskou kartu zavedlo už v roce 2004. " Cílem bylo zavést elektronickou kartu, která zjednoduší pohyb po městě a umožní přístup k různým službám," vysvětluje primátor Plzně Miroslav Kalous. V první fázi byla karta vydávána zdarma, dnes stojí 170 korun. Co zákazník dostane? " Slouží jako předplatní karta na městskou hromadnou dopravu, od ledna je ale možné ji elektronicky nabít hotovostí až do výše 4500 korun ( to je maximální hodnota, kterou lze mít na elektronické peněžence, aniž by bylo třeba žádat o bankovní licenci), jíž lze platit jízdenky ve vozech městské hromadné dopravy.
jsou instalovány čtečky karet i s tiskárnou, která vytiskne jízdenky," uvádí Kalous. Ředitel Plzeňských dopravních podniků Michal Kraus pak dodává, že v jeho . rmě slouží karta i jako píchačka a při placení v závodní jídelně, na plzeňském magistrátu funguje karta zase jako elektronický klíč. Pro vysokoškolské studenty bude Plzeňská karta sloužit jako tzv. ISIC karta. Od září se podle Kalouse kartou bude moci platit za stravování na všech 25 základních školách ve městě. Na základě čísla karty lze také bezplatně rezervovat vstupenky na městské kulturní pořady. Na kartu si lze půjčovat knihy ve všech pěti univerzitních knihovnách v Plzni. Česká města, spojte se! Krom toho v západočeské metropoli zavedli i Plzeňskou jízdenku pro turisty. Stojí 100 korun. " Je to zárodek turistické karty, která bude uvedena na trh 15. června a bude stát 360 korun. S ní je spojen bonusový program, do systému slev bude zapojeno 60 subjektů - hotely, restaurace, plavecký bazén v Plzni, zoo, návštěvy hradů a zámků, ale i permanentky na vleky, například v Bavorském lese. Slevy budou činit 10 až 100 procent, to v případě první návštěvy fitness centra. V ceně zahrnuto jízdné na tři dny v plzeňské městské hromadné dopravě," vysvětluje Kalous. Dodává, že letos chystá město několik dalších novinek - například zavedení 25 samoobslužných zón, kde bude možno dobít z bankovní karty Plzeňskou kartu. " Na tento projekt jsme získali dotaci z programu SROP, konkrétně 26 milionů korun. Město přidá dalších asi 11 milionů korun," říká Kalous. Celý projekt stál zatím 90 milionů korun. Plzeň chce projekt rozšířit i jinde v České republice - jedná s Pardubicemi, Libercem, Hradcem Králové, Pískem, Českými Budějovicemi. " Chceme propojení služeb, aby pro všechna města sloužilo jen jedno zúčtovací centrum. Pak by poplatky byly o polovinu nižší, než si účtují bankovní zúčtovací centra za transakce s platebními kartami," tvrdí Kalous s tím, že zatím se poplatky neúčtují. Plzeňské karty vlastní nyní už 150 tisíc obyvatel města, čili téměř každý Plzeňan. Karty chystá i Praha Podobný projekt chystá nyní i Praha, první karty se začnou prodávat na podzim, plně spuštěn bude však až za čtyři roky. Každá městská karta bude opatřena čipem, lidé s ní budou moci platit za služby, zkontrolovat, jak se vybavuje jejich žádost na magistrátu, rezervovat si hodinu v sauně, nahlédnout do zdravotních záznamů. Později se ke kartě navážou finanční transakce. První čipové karty se začnou rozdávat už letos na podzim.

Fotografie: Platební karty bank dostaly konkurenci. Že by je časem města vytlačila?

Fotografie: Alena Burešová

ALENA ADÁMKOVÁ

 


Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.07356 / Celkový počet hodnoceni 435
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti