MfD: Firmy prý špatně vypočítaly půjčky, mohou přijít o miliardy


31. 03. 2014  08:38   |   ČTK   |   komentářů (0)

Úvěrové firmy chybovaly při výpočtu splátek. Klienti, kteří si půjčovali převážně na ojetá auta, mohou podle Mladé fronty Dnes (MfD) dostat odškodné celkem až šest miliard korun. Česká obchodní inspekce (ČOI) už kvůli tomu uložila dvoumilionovou pokutu firmě Essox a společností, které nepravdivě informovaly své klienty, je podle inspekce více. Podle pondělního vydání MfD špatně vypočítával půjčky například i Home Credit. Ten ale pochybení odmítl.

Úvěrová firma Essox, společný podnik české Komerční banky a mateřské Société Générale, dostala pokutu kvůli špatnému výpočtu roční procentní sazby nákladů (RPSN), která udává celkové náklady na úvěr. RPSN Essox uváděl o polovinu nižší, než podle inspekce měla být, píše deník. Firma se k případu odmítla vyjádřit, protože ještě neskončilo správní řízení. Odborníci oslovení MfD uvedli, že stejných chyb jako Essox se dopustil i Home Credit. Mluvčí firmy Zuzana Bienvenu ale deníku řekla, že podle právního názoru Home Creditu byl výpočet správný.

Kromě pokut ale podle MfD hrozí Essoxu a dalším firmám, že budou muset vrátit uhrazené poplatky a další si nebudou moci účtovat. Půjčky se navíc přeúročí takzvanou diskontní sazbou České národní banky, která činila v posledních letech 0,05 až 0,25 procenta, kdežto úroková sazba spotřebitelských půjček se pohybuje mezi deseti až 20 procenty, píše list. Klienti ale musí splátkovou firmu o vrácení peněz požádat sami, a pokud jim společnost nevyhoví, obrátit se na soud či finančního arbitra.


Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02678 / Celkový počet hodnoceni 971
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti