Nemáte na koupi auta? Řešením je leasing, nebo půjčka.


13. 07. 2017  07:30   |   tisková zpráva   |   komentářů (0)

Potřebujete nový automobil, ale na pořízení nemáte peníze? Pokud je tato potřeba opravdu nutná, můžete si sjednat autopůjčku, nebo si vozidlo koupit na leasing. Operativní leasing a úvěr jsou dvě velmi rozdílné možnosti financování. Víte, v čem se liší a která bude pro vás ta lepší?

Když rodinný rozpočet pořízení nového automobilu nedovolí a přitom rodina vůz nutně potřebuje, je vhodné sáhnout po ojetém autě. Avšak v některých případech peníze nestačí ani na starší verzi. Autopůjčku i operativní leasing lze sjednat jak na nový, tak i ojetý automobil.

Automobil na leasing nevlastníte

Pokud se rozhodnete koupit auto na leasing, je nutné si ihned od začátku uvědomit, že automobil vám nebude říkat pane. U auta na leasing nejste majitelem vozu. Co se operativního leasingu týká, pak na vás vlastnictví auta nepřechází ani po skončení leasingu.

Výhodou operativního leasingu je, že se nemusíte téměř o nic starat. Vaší jedinou starostí je pravidelně platit měsíční splátky za pronájem vozu. Rizika spojená s provozem automobilu jdou na bedra leasingové společnosti. Ta platí případné opravy, poruchy a řeší krádeže. Většinou jsou součástí splátky i všechna pojištění spjatá s provozem vozidla.

U druhého typu leasingu, tedy u finančního, nájemce hradí náklady na provoz automobilu sám. Po skončení leasingu vůz přechází do vlastnictví nájemce.

Auto na půjčku není řešením pro každého

Chcete-li předejít roli „nájemce,“ můžete si vozidlo pořídit na půjčku. Na úvěrovém trhu najdete jak klasické spotřebitelské úvěry, tak i speciální autopůjčky. Na automobil si lze ale sjednat i takzvanou online půjčku.

Výhodou úvěru je, že jste ihned majitelem vozu. Zároveň u půjčky získáváte také větší flexibilitu a volnost. Podle vašich možností si můžete nastavit minimální délku splácení a v případě finančních problémů automobil prodat a stávající dluh uhradit z prodeje vozu.

U koupě auta na půjčku je ale zapotřebí větší obezřetnosti. Nenechte se zlákat výhodnou autopůjčkou, vždy si udělejte srovnání půjček na auto, do kterých zahrňte i ty klasické spotřebitelské úvěry. Porovnávejte především výši RPSN ve vztahu k  výši půjčené sumy a době splatnosti.

Hlavní rozdíly mezi automobilem na úvěr a na leasing

-          Leasing je oproti půjčce na auto dostupnější variantou financování i pro lidi s nižšími příjmy.

-          Na rozdíl od půjčky je vyřízení leasingu jednodušší a rychlejší.

-          S automobilem na půjčku jste vlastníkem vozu ihned, u finančního leasingu až po jeho skončení a u operativního nikdy.

-          Bez ručitele si v některých případech automobil na půjčku nevyřídíte, u leasingu ručitele, ani zástavu nepotřebujete.

-          U předčasného ukončení leasingové smlouvy zaplatíte sankce, u půjčky za předčasné splacení vás sice sankční poplatky také čekají, ale jsou významně omezeny zákonem o spotřebitelském úvěru (max. 1%).

-          Havarijní pojištění není povinné, některé leasingové společnosti ho ale vyžadují. To samé neplatí o úvěrových společnostech.

 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.89333 / Celkový počet hodnoceni 225
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti