Od tradičních k novým. Svou hlavní banku loni vyměnil každý desátý Čech. Letos si nový běžný účet plánuje otevřít 12 % lidí.


06. 03. 2018  07:43   |   tisková zpráva   |   komentářů (0)

V loňském roce změnilo svou hlavní banku 11 % lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK, který se dotazoval 900 respondentů ve věku od 18 do 60 let. Klienti nejčastěji přecházeli z velkých tradičních bank k novým bankám, jako jsou Air Bank, Fio banka a Equa bank.

Ke snazší změně hlavní banky pomáhá i takzvaná mobilita, která je už jeden rok součástí zákona o platebním styku.

Třetina lidí, kteří v uplynulém roce změnili svou hlavní banku, odešla z České spořitelny, 13 % z ČSOB a 13 % z Poštovní spořitelny. Za novou hlavní banku, tedy takovou, kam si klienti nechávají posílat výplatu nebo kterou nejčastěji používají pro placení, si 17 % lidí zvolilo Air Bank, 12 % Fio banku a 12 % Equa bank. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že nový běžný účet si v letošním roce plánuje založit 12 % Čechů.

„Dnes už nejméně každý druhý klient využívá služby alespoň dvou různých bank. Díky bezplatným účtům je to velmi snadné a klienta to k ničemu nezavazuje. Když se ale klient rozhodne změnit svou hlavní banku, bývá to už obvykle rozhodnutí založené na nějaké zkušenosti. A to buď negativní, tedy že původní banka klienta něčím naštvala, nebo naopak velmi pozitivní, kdy nová banka svými službami a přístupem na klienta natolik zapůsobila, že už chce bankovat jen u ní,“ říká Tomáš Motl, který vede oddělení výzkumu trhu v Air Bank.

Změnu banky zařídí za vás

Kvůli přechodu od jedné banky k jiné nemusí klienti svou původní banku ani sami kontaktovat. Vše zařídí jedinou návštěvou na pobočce nové banky. Umožňuje jim to takzvaná mobilita, která je od 1. března 2017 součástí zákona o platebním styku. Do té doby snadnou změnu banky bez složitého papírování, a navíc s možností nechat si přenastavit trvalé příkazy a inkasa banky umožňovaly dobrovolně. A to v rámci takzvaného Kodexu mobility, který funguje už od roku 2009.

„Když jsme se před rokem ptali lidí, jestli se s pojmem Kodex mobility někdy setkali, kladně odpověděl jen každý desátý. Ale když jsme jim vysvětlili, o co se jedná, pak by tuto možnost využilo dokonce 80 % z nich,“ dodává Tomáš Motl.

Air Bank umožňuje přechod z jedné banky do druhé pomocí mobility už od svého startu v listopadu 2011. Za tu dobu mobilitu využilo více než 110 tisíc klientů. Nejčastěji k Air Bank přecházeli klienti velkých tradičních bank, jako jsou Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka.

Za posledních dvanáct měsíců, tedy od doby, kdy začala platit novela zákona o platebním styku, k Air Bank pomocí mobility přišlo téměř 15 000 klientů.  Z České spořitelny přišla tímto způsobem dokonce třetina všech klientů, kteří mobilitu během tohoto období využili.

Výzkum Air Bank realizovaný agenturou STEM/MARK se uskutečnil formou online dotazování od listopadu 2017 do ledna 2018 na reprezentativním vzorku 900 respondentů ve věku 18 až 60 let.

 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.02703 / Celkový počet hodnoceni 222
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti