PENZIJNÍ BAROMETR: Atraktivita druhého pilíře se v listopadu opět propadla


03. 12. 2012  14:12   |   tz   |   komentářů (0)

Počet zájemců o vstup do druhého pilíře penzijního systému klesl v listopadu o čtvrtinu, v případě mužů pak téměř o polovinu. Počet nerozhodnutých vzrostl o 2 % (nyní 18,6 %), a to zejména mezi mladou generací do 30 let, kterou rozhodování ohledně penzí teprve čeká. Nepatrně vyšší zájem o tento typ spoření na důchod je ve městech a u osob s vyšším vzděláním. Tato exkluzivní data přinesl listopadový „AWD PENZIJNÍ BAROMETR“, který pravidelně každý měsíc mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře penzijního systému.

Graf 1: Součet odpovědí: „Ano“ a „Spíše ano“. Zdroj: AWD Penzijní barometr. Listopad 2012. N = 960 respondentů.

.

 „Podíl ekonomicky aktivních občanů, kteří jsou rozhodnutí vstoupit do druhého pilíře nadále, klesá. Důvodem je negativní kampaň k celé důchodové reformě vedená politickou opozicí a také neschopnost státu skutečně srozumitelně vysvětlit parametry důchodové reformy široké veřejnosti. Stát omezil v rámci důchodové reformy marketingové možnosti soukromých subjektům a sám zatím nedokázal veřejnost svou kampaní oslovit. Nejdůležitějším měsícem pro druhý pilíř bude leden,“ komentuje aktuální výsledky AWD Penzijního barometru Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti AWD.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře bude podle plánů vlády možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) to budou moci udělat jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let. Důchodovou reformu včetně zavedení druhého pilíře schválila 7. listopadu 2012 Poslanecká sněmovna, která přehlasovala veto prezidenta Klause.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti AWD, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 960 respondentů z celé České republiky.

Chcete vstoupit do druhého pilíře spoření na penzi podle nové důchodové reformy?

Graf 2: Zájem o vstup do druhého penzijního pilíře. Zdroj: AWD Penzijní barometr. Listopad 2012. N = 960 respondentů.Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.94673 / Celkový počet hodnoceni 1070
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti