Platba kartou není pro Českou poštu zatím rentabilní


09. 05. 2014  07:53   |   Aleš Rod   |   komentářů (1)

Proč nemohou klienti jiných bank než Poštovní spořitelny či ČSOB hradit za služby České pošty kartou? Proč právě Poštovní spořitelna je partnerem České pošty a bude to plati napořád? Na tyto a jiné otázky odpovídá mluvčí České pošty Mgr. Marta Selicharová

Na pobočkách České pošty smí nabízet finanční služby ERA Poštovní spořitelna. Můžete čtenářům připomenout a vysvětlit, proč?

Již dlouhá léta je Poštovní spořitelna naším aliančním partnerem. Stejně jako například Česká pojišťovna, Českomoravská stavební spořitelna atd. Mimochodem, všichni zahraniční operátoři mají buď vlastní banku- anebo silného bankovního partnera. Finanční služby totiž v době poklesu poptávky po klasických poštovních službách dokáží nahrazovat výnosy, které například z listovních služeb mizí závratnou rychlostí. Pro představu - výnosy ze služeb pro alianční partnery u České pošty představují téměř 2 mld. Kč. Největší podíl z nich opak mají právě výnosy ze služeb pro Poštovní spořitelnu.

Je spolupráce s ERA PS časově omezená?

Smlouva končí v roce 2017, aktuálně je tématem, s kým bude po tomto roce Česká pošta ohledně finančních služeb spolupracovat. Vedení pošty připravuje strategii rozvoje, zakladatel (ministerstvo vnitra) už připustil, že se pravděpodobně připraví mezinárodní tendr, kam se samozřejmě bude moci Poštovní spořitelna opět přihlásit. Nicméně rozhodnuto o tendru prozatím není.

Jaké další služby si na pobočkách ČP mohou klienti sjednat?

Poštovní spořitelna - http://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/postovni-sporitelna
Česká pojišťovna - http://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/pojisteni
Stavební spoření - http://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/stavebni-sporeni
Home Credit - http://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/home-credit
Sazka - http://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/sazka
Důchodové spoření a doplňkové penzijní spoření - http://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/duchodove-sporeni-a-doplnkove-penzijni-sporeni
VZP - http://www.ceskaposta.cz/sluzby/platebni-a-financni-sluzby-cr/zdravotni-pojisteni-cizincu

Řada čtenářů se na nás obrátila s dotazem, proč nemohou na pobočkách ČP platit platební kartou (jen klienti ERA PS). Je to dáno cenou pořízení terminálů, nebo jinými faktory?

Česká pošta již dlouhodobě řeší problematiku akceptace asociačních platebních karet, tedy karet všech vydavatelů (bank) na území ČR a obou významných asociací (VISA a MasterCard). Na rozdíl od běžných obchodníků však Česká pošta řeší problém s tzv. „svěřenou hodnotou“, kdy je poplatky za platbu asociační kartou zatížena nejen hodnota představující službu Pošty, ale i svěřená hodnota, která je ve většině případů mnohonásobně vyšší nežli hodnota služby. Příkladem takových produktů je např. poštovní poukázka, kdy průměrná svěřené hodnoty je 1.500 Kč, k tomu odměna pro Poštu - tzv. poukázečné - činí 22 Kč. Poplatek za platbu asociační kartou by v takovém případě, při uvažovaném minimálním poplatku 1,5% za platbu kartou, činil také cca 22 Kč, což je pro Českou poštu ekonomicky zcela nepřijatelné. Při vyšší hodnotě poukázky by pak Pošta musela poplatek z části hradit dokonce ze svých prostředků.

V případě karty ČSOB je asociační poplatek eliminován, neboť se jedná o platbu tzv. „proprietární“ kartou, která nepodléhá standardnímu režimu, a tedy i zpoplatnění, všech ostatních asociačních karet. Toto je ošetřeno stávající smlouvou s výše uvedenou společností.
Pošta ovšem dlouhodobě a intenzivně hledá řešení, jak umožnit platbu za služby všem držitelům asociačních karet. V této souvislosti proběhla celá řada iniciativ směřujících ať na vydavatelské banky individuálně nebo na půdu SBK (Sdružení pro bankovní karty), potažmo ČBA.

SelicharováČtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.0092 / Celkový počet hodnoceni 1522
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5

Platba kartou není pro Českou poštu zatím rentabilní


A jak je to tedy vyřešeno v zahraničí (stačí v okolních státech - Německo, Polsko, Rakousko,...), kd...
Diskutovat


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti