Zajímavé: Pojišťovny nezákonně obírají lidi o peníze


25. 03. 2013  11:19   |   David Bascheri   |   komentářů (4)

Velmi podobných 3 602 případů eviduje od svého loňského založení Kancelář pro ochranu práv poškozených. Všechny se shodně týkaly výplaty náhrady škody při dopravní nehodě z povinného ručení viníka. Všechny spojuje nespokojenost  s nedostatečnou výší úhrady škody při likvidaci pojistné události, když pojišťovna odmítla vyplatit poškozeným 100 % částky, kterou oprava vozu stála. Pojišťovny přitom na povinném ručení každý rok vyberou více než 20 miliard korun a na pojistných událostech vyplatí přibližně jen polovinu. Lidé, které někdo naboural a způsobil jim škodu, musí tedy ještě doplácet svými penězi na opravu auta.

„Princip je vždy stejný. Nějakému člověku nabourají auto, nechá si ho opravit v autorizovaném servisu a při platbě se dozví, že pojišťovna celou částku neproplatí a že musí ještě vytáhnout své peníze. Průměrně se jedná o přibližně 12 tisíc korun. Měli jsme ale i případ, kdy se ta částka vyšplhala až na 75 528,- Kč,“ vysvětluje základní princip Mgr. David Bascheri, vedoucí právního oddělení Kanceláře pro ochranu práv poškozených.

Z celkového počtu zadaných 3602 pojistných událostí jen 30  případů určily kontroly KOPP ČR jako nepodložené, což je méně než jedno procento. Všichni ostatní poškození se po bezplatné poradě s právníky z KOPP ČR rozhodli pro soudní řešení. „Lidé se často obávají soudního sporu s tak velkými společnostmi, jako jsou pojišťovny, ale ukazuje se  to jako jediná správná cesta. Není možné, aby lidé byli takto obíráni o peníze, když se ničím neprovinili,“ dodává Mgr. David Bascheri.

Správnost postupu vymáhání celé škody soudní cestou dokazují rozsudky z jednotlivých případů i mimosoudní vyrovnání, ke kterému pojišťovny často přistupují. Ze všech případů už na pojišťovně vymohlo za pomoci KOPP ČR své peníze zpět 1087 občanů, jen čtyři případy nebyly u soudů úspěšné. Dalších 2515 žalob leží v tuto chvíli u soudů po celé České republice. Soudy při rozhodování vycházejí z nálezu Ústavního soudu z roku 2007, který se zabýval otázkou stupně zhodnocení či znehodnocení vozidla po opravě. Od loňského ledna se také zvyšuje počet lidí, kteří se ve spolupráci s KOPP ČR pouštějí do otevřeného soudního boje s pojišťovnami o své peníze. Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku jich bylo průměrně 164 měsíčně, v posledním čtvrtletí už jejich počet  stoupl v průměru na 281 měsíčně. Stále se ale jedná jen o zlomek poškozených, protože v naší republice se stane v průměru přibližně 1000 pojistných událostí z povinného ručení denně a velká část z těchto lidí se ocitá zcela v rukou libovůle pojišťoven. Své peníze mohou podle zákona  soudní cestou vymáhat až čtyři roky zpětně.

 

Evidované případy KOPP ČR

Celkem

Negativní posouzení

Ukončeno soudním nebo mimo soudním vyrovnáním s poškozeným

Počet rozsudků v neprospěch poškozených

Počet od ledna 2012

3 602

30

1 087

4

Nezaplacené škody

Nejnižší nezaplacená škoda

Nejvyšší nezaplacená škoda

Průměrná nezaplacená škoda

(v Kč)

471

75 528

11 922Čtěte také Ostatní čtou
Témata tohoto článku

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 2.97637 / Celkový počet hodnoceni 1058
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti