Polovina Čechů slepě věří výhodným úvěrovým nabídkám.


10. 06. 2014  11:29   |   TZ   |   komentářů (0)

50 % Čechů slepě věří výhodným úvěrovým nabídkám. Někteří z nich si zkontrolovat pravdivost nabídky úvěru vůbec nedokáží, jiní to sice dovedou, ale nedělají to. Pokud se žadatelé s někým o úvěrové nabídce poradí, je to nejčastěji životní partner, na odborníky se příliš nespoléhají. S finančním poradcem se totiž radí pouze 16 % z nich. Tyto závěry přinesl čerstvý průzkum společnosti Cofidis, poskytovatele transparentních spotřebitelských úvěrů. Průzkum proběhl na vzorku 500 respondentů.

Polovina českých žadatelů o úvěr si dokáže zkontrolovat pravdivost nabídky a také to pravidelně dělá. Čtvrtina si pravdivost sice umí ověřit, ale nečiní tak. Zbývající čtvrtina je vydána na pospas neseriózním splátkovým společnostem, protože si nabídku ověřit nedokáže.

„Na českém trhu nepůsobí jen férové splátkové společnosti, takže je překvapivé, že polovina Čechů si pravdivost nabídky vůbec neověří,“ říká Thomas Kudela, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis, a pokračuje: „Díky tomu se zvětšuje skupina lidí, kteří už měli s úvěrem nějaký problém. I proto se snažíme, aby naše nabídka byla pro všechny žadatele o úvěr srozumitelná tím, že je zcela transparentní a bez skrytých poplatků.“

40 % Čechů si nemyslí, že podmínkám úvěrových smluv rozumí, a proto se snaží s někým poradit, třetina si myslí, že podmínkám docela rozumí, a pouhá 2 % si myslí, že podmínkám úvěru rozumí dokonale.

Pokud si český žadatel či žadatelka přiznají, že podmínky úvěru jsou nad jeho síly a s někým se nakonec poradí, nejčastěji je to s životním partnerem (35 %). Malá skupina (16 %) se poradí se svým finančním poradcem a ještě menší s někým z rodiny. Třetina žadatelů o úvěr se neporadí s nikým.

„Je poměrně překvapivé, že pouze 16 % z žadatelů se spoléhá na odborníky,” říká Thomas Kudela a dodává: „Úvěrová smlouva je často plná právnických formulací, takže žadatel by si měl buď vybrat poskytovatele s transparentními podmínkami anebo se poradit s odborníkem“.

Porovnejte si nabídky bank a jejich produktů na našem trhu v našem II. reality testu ZDE!Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.00933 / Celkový počet hodnoceni 857
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti