Poplatek za vyčíslení výše dlužné částky u hypotéky je absurdní


12. 02. 2016  00:08   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

V rámci Ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek přinášíme čtenářům serveru Novinky.cz a Bankovnipoplatky.com příběhy klientů, kteří byli absurdními a nominovanými poplatky poškozeni, nebo jim způsobily problémy. Tentokrát se věnujeme poplatku za vyčíslení dlužné částky u hypotéky.

HLASOVAT PRO NEJABSURDNĚJŠÍ BANKOVNÍ POPLATEK MŮŽETE ZDE!

thmb-500-256-ce93cca70ee985a3ca7f8e86d5a80bb7  

Existují poplatky, které je možné pochopit a kde má klient možnost tyto zpoplatněné služby využívat nebo je nevyužívat. Jsou však služby, které samy banky vyžadují a v podstatě je klientovi nařizují, aby tyto služby následně zpoplatnily. Právě tento druh poplatků, které banky v zásadě nutí klienty platit, patří do skupiny absurdních poplatků.

V případě poplatku za vyčíslení dlužné částky se o absurdní poplatek nepochybně jedná. Kdy zpoplatněné vyčíslení dlužné částky u hypotéky musíte mít? Typickým příkladem je, když chcete předčasně splatit hypotéku. V drtivé většině případů se předčasně hypotéka splácí ve chvíli, kdy prodáváte svůj dům nebo byt a z kupní ceny se splácí částka hypotéky. Ano, banky mohou mít pravdu, že za předčasné splacení hypotéky mimo fixaci si mohou klienti sami a je to jejich rozhodnutí. Na druhou stranu už je vinou bank, že nutí klienty pořizovat si pro tento případ předražené potvrzení o zůstatku dluhu, což je ve skutečnosti jeden vytisknutý papír z jinak standardně vedeného programu, kde jsou všechny údaje o hypotéce vedeny a spočítány. Tento papír potřebujeme proto, že nemáme možnost jiným, levnější, či bezplatným způsobem zjistit zůstatek částky hypotéky k určitému datu, tedy datu splacení.

Poplatek za vyčíslení dlužné částky u hypotéky není přitom poplatkem symbolickým. Tento poplatek činí plus mínus tisíc korun.

Rozhodl jsem se refinancovat svou hypotéku, hypotékou výhodnější. Udělal jsem to krátce před vypršením fixační lhůty, takže platba pokuty nebyla až tak vysoká a já už od následujícího měsíce ušetřil na nižších splátkách u nové banky. V rámci refinancování jsem musel požádat současnou banku o vyčíslení částky hypotéky k datu refinancování. Na pobočce mi vše připravili a vydali a ani se nezmínili, že za vytisknutí jednoho papíru budu něco platit. Vše pak řádně proběhlo. Hypotéka refinancována. Následně mi bylo, z účtu u staré banky, strženo tisíc korun! V bance jsem se následně dozvěděl, že se jednalo o poplatek za vytisknutí jednoho papíru A4 s dvěma odstavci. Toto mi přijde jako totálně nevstřícná politika vůči klientovi. Banka mě tak ještě stihne trestat za to, že jsem úvěr u ní refinancoval. Když už klient odchází, tak ať odchází řádně naštvaný,“ říká Jaroslav z Prahy.

Stává se celkem často, že banky uměle navyšují a předražují poplatky u úkonů, které vedou k ukončení služeb u těchto bank. Poplatek tak nemá reálně zrcadlit náročnost a výši nákladů na daný úkon ze strany banky, ale naopak představuje překážku, nebo kompenzaci pro banku za odchod klienta. Typickým příkladem takového poplatku, který jako absurdní dnes už naštěstí neexistuje, byl poplatek za zrušení bankovního účtu. Poplatek za vyčíslení výše dlužné částky u hypotéky s ním má principiálně mnoho společného.

 Čtěte také Ostatní čtou

Přidej odkaz na Bookmarky.cz


Nahoru Vytisknout

Hodnocení článku
Průměrná známka 3.0144 / Celkový počet hodnoceni 625
Hodnoťte známkou jako ve škole: 1 2 3 4 5


Zajímavosti
Nejčtenější zajímavosti